Szanowni Państwo!

Oddajemy w Wasze ręce dziewiątą, i niestety, ostatnią już książkę dr. Ryszarda Leszczyńskiego. W zamyśle miała być jego pracą habilitacyjną. Niespodziewana śmierć tego niezwykle pracowitego Autora zatrzymała 25 lutego 2021 roku Jego twórczość. Jestem jednak przekonany, że nigdy nie zatrzyma naszej o Nim pamięci, bo ta trwać będzie w naszych sercach i w Jego dziełach – monografiach losów niezwykłych ludzi i statków polskiego morza.

Książka „Wolność solą znaczona”, nad którą pracował, właśnie ukazała się drukiem i z całego serca zapraszam do zapoznania się z jej zawartością. Dr Ryszard Leszczyński nie zdążył nadać jej własnego tytułu. W styczniu 2021 roku zadzwonił do mnie i zapowiedział gotowość do spotkania, początkującego prace nad jej wydaniem. Niedługo później zapadł na ciężką chorobę, tę która odcisnęła swoje złowieszcze piętno na całym świecie i nie dał rady stawić jej czoła. To był wielki wstrząs dla Jego Rodziny, dla całego środowiska ludzi morza, i czytelników oczekujących na nowe, dokumentalne książki, pisane lekkim, ujmującym formą i pięknym językiem.
Prezentujemy tę ostatnią, długo wyczekiwaną, poświęconą ucieczkom polskich marynarzy i rybaków za granicę w latach 1945 – 1989, pierwszą w twórczości dr. Ryszarda Leszczyńskiego poruszającą tematykę dążeń wolnościowych, chęci normalnego życia, wykonywania pracy w godnych do życia warunkach. To opowieść o losach ludzi, którzy tej normalności poszukiwali, nie mogąc pogodzić się z bezlitosnym systemem i jego oprawcami w kraju. To opowieść o sposobach i pomysłach, dzięki którym usiłowali, nie zawsze z dobrym skutkiem, osiągnąć swój cel. To opowieść o losach członków ich rodzin, którzy pozostali w kraju i byli poddawani represjom, przesiedleniom, szantażowi, którym uniemożliwiano kontakt z najbliższymi. To także informacja o tych, którzy to robili – funkcjonariuszach służb specjalnych, milicji obywatelskiej, organów ścigania. Wreszcie jest to opowieść o losach uciekinierów za granicą, nie zawsze układających się zgodnie z zamierzeniami, często pozbawionych możliwości połączenia się z najbliższymi.

Zebrany przez dr. Ryszarda Leszczyńskiego materiał okazał się bardzo obfity i pozwolił na doprowadzenie pracy do finału. Tytuł nadałem książce po przeczytaniu jej zawartości i skojarzeniu, że te drogi do wolności miały słony smak. Smak kojarzący się z morzem, ale i ze łzami, łzami tęsknoty, bezradności i bezsilności, wszechogarniającego strachu i złości.

Oddawana w Państwa ręce książka to jedyny w swoim rodzaju niepowtarzalny dokument, efekt cierpliwej, kilkuletniej pracy Autora, ubrany w piękną narrację z użyciem najwyższych lotów języka polskiego. Połączenie faktów i piękna.

Zachęcam zatem do uważnej lektury, do pochylenia się nad treścią i być może choćby tej jednej, własnej, słonej kropli na policzku,

pozostaję z szacunkiem
Cezary Spigarski

Książka jest do nabycia w naszej księgarni – kliknij

Previous

Frekwencja dopisała w regatach Gdynia – Władysławowo – Gdynia

Next

Marsz Miliona Serc

Zobacz również