Prawie 200 wystawców z 15 krajów zarówno z Polski i Europy w jednym miejscu! Wystartowały Targi BALTEXPO 2023. Wydarzenie potrwa do 12 października w AmberExpo w Gdańsku.

Na powierzchni 12.000 m2 na odwiedzających czeka wiele ciekawych stref tematycznych; w tym specjalna strefa dla startupów, gdzie zaprezentują swoje innowacyjne projekty z wielu branż, strefa wsparcia biznesu, dedykowany salon branży militarnej Balt Military Expo, na którym znajdziemy szeroką gamę uzbrojenia i sprzętu.

Oficjalne rozpoczęcie targów BALTEXPO 2023 odbyło się z udziałem przedstawicieli władz miasta, województwa i regionu Pomorza, przedstawicieli administracji morskiej, zarządów portów morskich, stoczni, przedstawicieli przemysłu okrętowego, stoczniowego, branży offshore, jak również zaproszonych gości.

W liście skierowanym od wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka, do uczestników Targów BALTEXPO 2023 (odczytanego przez dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni dr. kpt. ż.w. Wiesława Piotrzkowskiego – dop. red.) wyraził on głębokie przekonanie, że targi i towarzysząca im konferencja na długo zostaną w pamięci stanowiąc platformę do przedstawienia aktualnej oferty branży morskiej, jak również teoretycznych refleksji poświęconych najważniejszym czynnikom kształtującym realia polskiej gospodarki morskiej. Podkreślił wagę wydarzeń o tematyce morskiej, które pomagają w budowaniu przestrzeni do dyskusji dla środowiska związanego z gospodarką morską, jak również aktualną tematykę konferencji, która w obecnych czasach jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu.

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz wyraził zadowolenie z faktu kolejnej edycji targów, z wieloletnią tradycją, jak również docenił organizację wydarzenia życząc wystawcom dobrych kontraktów i wielu zwiedzających. Obecny podczas oficjalnego otwarcia targów Leszek Bonna wicemarszałek Województwa Pomorskiego podkreślił fakt, że gospodarka morska to jedna z kluczowych branż województwa pomorskiego, do której zaliczmy porty morskie, innowacyjne stocznie, energetykę odnawialną i zyskującą na znaczeniu logistykę.

Piotr Borawski wiceprezydent Gdańska, podczas uroczystego otwarcia powitał uczestników i gości targów w Gdańsku, mieście największego portu na Bałtyku i w stolicy gospodarki morskiej. Wyraził zadowolenie, że po wielu latach, tytuł BALTEXPO powraca do Gdańska, a samo wydarzenie stanowi platformę, która integruje wszystkich wystawców i uczestników gospodarki morskiej zarówno w części portowej, logistycznej, militarnej i mocno rozwijającej się branży offshore, która w przyszłości będzie kołem zamachowych nie tylko pomorskiej, ale i polskiej gospodarki. Podkreślił też rolę młodych talentów w rozwoju branży morskiej i konieczności zasilenia kadr pracowniczych ze względu na rozwój nowych technologii. Oficjalne otwarcie targów podsumował organizator wydarzenia, Pan Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich:

To jest wasze święto. To prawie 200 wystawców, który nam uwierzyli, kilkunastu sponsorów, którzy pomogli nam zorganizować to wydarzenie, to ponad 4600 osób zarejestrowanych na targi. Chciałbym niezmiernie podziękować Radzie Programowej BALTEXPO za ich ogromną pracę i wysiłek, bo dzięki tej wspólnej pracy udało nam się zrealizować ten projekt. Wierzymy, że wspólnie jesteśmy w stanie zrobić jeszcze więcej. Budowanie przestrzeni do dialogu pomiędzy podmiotami z szeroko rozumianej branży morskiej jest niezbędne, by firmy mogły dynamicznie się rozwijać i planować perspektywę inwestycyjną na kolejne lata. Nie zapominajmy również o startupach, tych, którzy mają jeszcze nie do końca okiełznane idee, ale chcą o nich rozmawiać i inspirować się. Tegoroczna edycja targów, to dobry początek do tego, by w kolejnych latach jeszcze lepiej odpowiadać na oczekiwania branży. – powiedział Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A.

* * *

Tak relacjonuje dalszą część rozpoczęcia serwis www.gospodarkamorska.pl: „Po tych wystąpieniach symbolicznie uderzono w dzwon, co zaznaczyło oficjalne rozpoczęcie targów. Zgromadzeni przed sceną nie rozeszli się jednak jeszcze na stoiska, bo prowadzący Sergiusz Ryczel zaanonsował, że nastąpi rozdanie nagród Złote Kotwice przyznanych organizacjom i firmom, których działania i osiągnięcia mają lub mogą mieć znaczenie dla gospodarki morskiej. Podczas tegorocznego Baltexpo wręczono je w sześciu kategoriach (nagroda w siódmej kategorii „Startup” zostanie wręczona drugiego dnia targów, po prezentacjach w ramach „Startup Zone powered by Infoshare”).

W kategorii „Przemysł okrętowy” kapituła Złotych Kotwic przyznała nagrodę główną i wyróżnienie. Wyróżnienie trafiło do Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” za utworzenie nowego ośrodka do montażu i przeładunku komponentów dla morskiej energetyki wiatrowej i pierwszy w Polsce certyfikat dla firmy w zakresie powłok antykorozyjnych FROSIO. Odebrał je dr inż. Adam Krzemiński, pełnomocnik Zarządu spółki ds. produkcji. Nagroda główna trafiła do zaś do stoczni CRIST z Gdyni za budowę jednostki o numerze budowy NB 131 (a noszącą oficjalną nazwę MPP), która nie dalej jak wczoraj została uroczyście przekazana armatorowi. Złotą Kotwicę w imieniu spółki odebrał Jacek Milewski, członek Zarządu i dyrektor finansowy.

W kategorii „Offshore” Kapituła przyznała dwie równorzędne nagrody. Jedną z nich nagrodzono firmę Elektryka Morska za Centrum Badawczo-Rozwojowe w Szczecinie. Odebrał ją założyciel spółki, Bartłomiej Stępień. Druga Złota Kotwica przypadła w udziale Uniwersytetowi Morskiemu w Gdyni za edukację i badania na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej. Odebrał ją rektor uczelni, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.

Kategoria „Infrastruktura” to ponownie dwie równorzędne nagrody. Ich laureatami zostały Urzędy Morskie w Gdyni i w Szczecinie. Ten pierwszy, reprezentowany przez dyrektora Wiesława Piotrzkowskiego i Annę Stelmaszyk-Świerczyńską, zastępcę dyrektora ds. technicznych, został wyróżniony za modernizację układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku. Natomiast Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, odebrał Złotą Kotwicę za modernizację toru wodnego Szczecin-Świnoujście i pogłębienie do głębokości 12,5 metra.

Kolejną kategorią były „Militaria”. Wyróżniono w niej stocznię Remontowa Shipbuilding i przekazano na ręce jej prezesa Dariusza Jaguszewskiego. Złota Kotwica trafiła do stoczni za budowę okrętów OORP Albatros i Mewa.

Paweł Łuniewski, właściciel firmy Mapalu, odebrał Złotą Kotwicę przyznanej jego firmie w kategorii „Innowacje” za opracowanie obwodowego steru strumieniowego.

Ostatnią przyznawaną podczas otwarcia Baltexpo nagrodą była Złota Kotwica w kategorii „Osobowość gospodarki morskiej”. Prezes MTG Andrzej Bojanowski odczytał laudację, określającą zasługi laureata nagrody – prezesa Zarządu Remontowa Holding S.A. Adama Ruszkowskiego, a on sam w podziękowaniach wspomniał m.in. byłego prezesa spółki i jej twórcę, nieżyjącego Piotra Soykę.” (cytat za serwisem www.gospodarkamorska.pl).

* * *

W ramach targów odbywają się wydarzenia towarzyszące takie, jak: Dzień kariery, zaplanowany na ostatni dzień targów, podczas którego zainteresowane osoby będą mogły bliżej zapoznać się z ofertą stażu i pracy w branży morskiej i wziąć udział w rozmowie z rekruterami, jak również wieczorna gala Salmon Evening, wyjątkowe wydarzenie networkingowe integrujące branżę morską, które odbędzie się 10 października, w godzinach wieczornych.

W ramach nowej odsłony targów przygotowano również specjalny dedykowany salon z udziałem firm z branży militarnej i obronnej BALT-MILITARY-EXPO. Na stoiskach wystawienniczych znajdziemy szeroką gamę uzbrojenia, sprzętu i wyposażenia między innymi Marynarki Wojennej czy Straży Granicznej. To doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w branży, a także nawiązania bezpośredniego kontaktu z osobami odpowiedzialnymi za rozwój Wojska Polskiego, Marynarki Wojennej i służb wysokiego ryzyka. 

Przed nami intensywne trzy dni debat, prelekcji i spotkań. Wierzymy, że zaowocują na przyszłość nowymi kontaktami biznesowymi, jak również będą doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń z ekspertami z branży oraz zainspirowania się najnowszymi trendami i technologiami.

Aktualny program konferencji dostępny pod adresem: https://baltexpo.eu/program/

Branżowi wystawcy to między innymi:

  • Stocznie
  • Porty
  • Budownictwo przemysłowe
  • Militaria
  • Offshore
  • MŚP gospodarki morskiej

Bilety do nabycia na stronie: https://baltexpo.eu/zostan-odwiedzajacym/

Do zobaczenia na BALTEXPO 2023! Warto tu być!

Wydarzenie organizowane pod patronatem:

Patronat honorowy Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Edukacji.

Patronat honorowy Prezydenta Gdańska, Gdyni, Szczecina, Elbląga, Świnoujścia i Grudziądza

Partner Strategiczny: Port Gdańsk

Partner Militarny: Saab

Partner Sektora Offshore: PGE Baltica

Partnerzy wydarzenia: Tines, NDI, Baltic Hub, InvestGDA, Doraco, Deloitte, Budimex, PKO Bank Polski, PFR, STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi, Lotnisko im. Lecha Wałęsy

Partnerzy merytoryczni: Związek Mist i Gmin Polskich, Związek Pracodawców Forum Okrętowe, Krajowa Izba Gospodarki Morskiej, DNV, Pracodawcy Pomorza, Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego

Tekst: materiały prasowe MTG

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Zanim rozpoczęto tegoroczne targi Zarząd Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A. – Andrzej Bojanowski – prezes Zarządu oraz Paweł Orłowski – wiceprezes Zarządu, spotkali się przedstawicielami mediów, którzy relacjonować będą wydarzenia targowe. Spotkanie o sympatycznym przebiegu, z wyjaśnieniami szczegółów dotyczącymi zakupu praw do tej imprezy od Targów Warszawskich S.A. oraz przedstawieniem planów ich rozwoju pod egidą MTG S.A. Na podchwytliwe stwierdzenie jednego z dziennikarzy, że mając duże pieniądze i możliwość zakupu tych targów – nigdy by ich nie kupił (dając do zrozumienia, że targi nie są tą samą imprezą obecnie co podczas pierwszych ich edycji, i że przestały już od dawna być wydarzeniem na miarę Europy czy świata), obaj prezesi przyznali, że kupując targi w planach założyli, że zaczną być widoczne i lepiej postrzegane, a także pokażą swoją rangę wraz z trzecią ich w obecnej formie własności edycją. Wydaje się, że trzeba w tym miejscu życzyć spełnienia tych założeń, aby ta ważna impreza rzeczywiście stała się wydarzeniem na miarę dzisiejszych oczekiwań i przyciągała swoją atrakcyjnością coraz większą ilość wystawców (dop. red. CS).

Previous

Konferencja prasowa Tadeusza Aziewicza

Next

Baltexpo 2023 migawki dnia pierwszego

Zobacz również