7 października br. jednym z przystanków Tadeusza Aziewicza na drodze do Sejmu RP była konferencja prasowa zorganizowana na Placu Wolnej Ukrainy w Gdyni. Wspólnie z popierającymi Jego kampanię europosłami Radosławem Sikorskim i Januszem Lewandowskim podjęli w tym miejscu tematykę związaną z Polską nad Bałtykiem. Przekonywali słuchaczy m.in. o konieczności zmian na szczeblu rządowym, choćby przez brak realizacji pozyskania środków z Unii Europejskiej w kwocie 770 miliardów złotych. W tej kwocie zawierają się wydatki w ramach Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) 2021-2027 oraz tymczasowe i nadzwyczajne środki w ramach Funduszu Odbudowy. Unijne środki miały zostać przeznaczone na najważniejsze obszary funkcjonowania naszego kraju takie, jak: zdrowie, energia i środowisko, gospodarka i przedsiębiorcy, cyfryzacja, infrastruktura, transport, innowacje, społeczeństwo i spójność terytorialna.

Jak powiedział Radosław Sikorski: „Poza Bałtykiem, nie potrafię wymienić sąsiada Polski, z którym obecny rząd jeszcze nas nie skłócił. Nawet dokonał tego z Ukrainą, gdzie mieliśmy jedną z najwyższych proporcji PKB ze wszystkich krajów wspierających Ukrainę finansowo i wojskowo… 770 miliardów złotych – wszyscy pamiętamy bilboardy premiera Mateusza Morawieckiego. Moje pytanie brzmi: gdzie są te pieniądze?

Tadeusz Aziewicz mówił o polskich portach, wśród nich o porcie instalacyjnym offshore w Gdańsku, na który czekamy. Mówił o potrzebie zmian i zapewniał, że w razie wygranych wyborów Jego Koalicja Obywatelska o wiele lepiej będzie sobie radzić z gospodarką, niż ekipa obecnie sprawująca władzę.

Janusz Lewandowski mówił o polskiej racji stanu, o pieniądzach, których brak będzie bardzo odczuwalny, jeśli nie dojdzie do ich pozyskania. Mówił też o konieczności ukarania winnych takiego stanu rzeczy.

Materiał filmowy z przebiegu konferencji (z uwagi na silny wiatr czasem trudny do odsłuchania) dostępny jest: zajrzyj tu – kliknij

Po krótkich przemówieniach wszyscy udali się na gdyński Bulwar Nadmorski, gdzie oprócz przekonywania do swoich wartości, zapraszali na spotkanie autorskie z książkami Radosława Sikorskiego do Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 w Uniwersytecie Morskim

Next

Wystartowały Targi BALTEXPO 2023!

Zobacz również