W piątek 19 stycznia 2024 w stoczni CRIST, w obecności przedstawicieli stoczni Ulstein Verft i ostatecznego odbiorcy – grupy Nexans, odbyło się pierwsze cięcie blach na budowę układacza kabli trzeciej generacji (CLV, numer roboczy NB317).

Statek ten będzie nowym projektem i jednocześnie kontynuacją bardzo dobrej i ścisłej współpracy z firmą Ulstein przy budowie kablowców (pierwszy kablowiec dla Ulstein/Nexans został dostarczony w 2020 roku).

W stosunku do poprzedniego dodano tzw. drugą karuzelę (czyli kosz kablowy), dzięki czemu statek zwiększył możliwości jednoczesnego transportu kabla, co w połączeniu z zastosowaniem hybrydowego układu napędowego, przyczyni się do mniejszego oddziaływania na środowisko. Jednostka układająca będzie wyposażona w karuzelę na pokładzie głównym, która pomieści do 10 000 ton kabla, obrotnicę pod pokładem o udźwigu 3500 ton kabla oraz „kosz” światłowodowy o nośności 450 ton. Statek będzie przystosowany do pracy w trudnych warunkach pogodowych, przy zachowaniu dużej manewrowości i utrzymywaniu pozycji. Częściowo wyposażona jednostka powstanie w stoczni CRIST, a ostatnie prace zostaną przeprowadzone w stoczni Ulstein w Norwegii. Ostatecznym odbiorcą statku będzie Grupa Nexans.

Jednostka będzie miała 149,9 m długości, 31 m szerokości i będzie mogła pomieścić 17 tys. ton. oraz 90-osobową załogę.

Urządzenie będzie przystosowane do układania kabli elektroenergetycznych, dzięki zaawansowanym systemom będzie w stanie ułożyć do czterech kabli jednocześnie.

Dzięki temu projektowi i dalszym kontraktom dla SOV (Service Offshore Vessels), CRIST odgrywa bardzo znaczącą rolę w zwiększaniu wolumenu energii odnawialnej na całym świecie.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe CRIST S.A.

Previous

Spotkanie noworoczne 2024 Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego

Next

FORUM OKRĘTOWE: Rosnąca rola kobiet w przemyśle okrętowym

Zobacz również