Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego kolejny raz spotkało się na Ołowiance, na tradycyjnie organizowanym Spotkaniu Noworocznym 26 stycznia 2024 r. Sala Konferencyjna Muzeum Morskiego wypełniona była po brzegi.

Na estradzie oczekiwał wejherowski chór mieszany „Camerata Musicale” liczący 30 osób (20 kobiet i 10 mężczyzn) pod kierownictwem pani dr Aleksandry Janus i aranżera oraz kompozytora Cezarego Paciorka. Imprezę poprowadził skarbnik Towarzystwa Robert Witkowski. Przywitał gospodarza Muzeum dyrektora dr Roberta Domżała, prezesa dr Fryderyka Tomalę oraz byłego dyrektora Muzeum dr inż. Jerzego Litwina. Pan Robert przywitał także wszystkich członków i sympatyków Towarzystwa oraz wymienił tych, którzy w ostatnim czteroleciu pracy Zarządu odeszli do lepszego świata. W tym latarnika Aleksandra Krężałka i żonę latarnika z Rozewia Janinę Ciechanowską.

Słychać ciche nucenie chóru. To znak, że czas zaczynać Koncert Noworoczny. Prowadzący poprosił o przedstawienie panią dyrygent, która z przyjemnością wypełniła tę prośbę. Pani Aleksandra przedstawiła 10-cio letnią historię chóru i wymieniła kraje gdzie mieli przyjemność występować.

Chór rozpoczął koncert kolędą „Do szopy, hej pasterze”. Już pierwsza kolęda poderwała salę do wspólnego śpiewania. Usłyszeliśmy kolędy „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Cicha noc, święta noc”, „Bóg się rodzi, moc truchleje”, „Dzisiaj w Betlejem”. Na zakończenie pierwszej części koncertu pan Cezary zamienił pianolę na której cały czas akompaniował chórowi na akordeon i razem wykonali góralską kolędę. Sala śpiewała, a pani dyrygentka tańcząc łączyła występ chóru i śpiew Sali. Kiedy już myśleliśmy, że to koniec występu, zabrzmiała muzyka którą często można usłyszeć przed świętami w radio i telewizji. Chór odśpiewał amerykańskie świąteczne standardy: “Jungle Bell Rock”, “White Christmas”, “Santa Claus”, “Let it snow”, “It is the wonderful time”, “Last Christmas”, “Mary Christmas”. I to już wszystko, co było w programie. Jednak bardzo intensywne oklaski spowodowały, że w ramach bisu chór zaśpiewał jeszcze dwa utwory. “Have a yourself a Merry Christmas” i “Santa Claus is coming”. Śpiewanie zakończono kolędą „Hej, w dzień Narodzenia”. Pani dyrygentka i akompaniator zespołu zostali obdarowani bukietami kwiatów.

Piękny koncert, który przekroczył limit czasu, jaki na niego przeznaczono nie spowodował u nikogo niechęci do dalszej części naszego noworocznego spotkania. Prezes Towarzystwa, który miał zamiar omówić działalność w roku ubiegłym, w pierwszej kolejności poświęcił kilka słów chórowi „Camerata Musicale”. Wyczuliśmy w słowach Prezesa, że Koncert Noworoczny spełnił nie tylko Jego, ale i nasze oczekiwania, a przede wszystkim Wojtka Borosia, który zaryzykował i ściągnął ich, jak to się mówi „w ciemno”.

Pan Fryderyk omówił rok 2023 w działalności Towarzystwa. Dwie wycieczki dla członków do Kwidzynia i w okolice Podlasia oraz tradycyjne spotkania w Stilo i na Rozewiu oraz wernisaż w Sali wystawowej ‒ wszystko, co zaoferowaliśmy w terenie. Na miejscu dokonaliśmy razem z Muzeum odsłonięcia popiersia Ignacego Paderewskiego upamiętniając tę rocznicę wybiciem okolicznościowego medalu i wydania książki o bohaterze z popiersia.

Z kolei głos zabrał dyrektor Muzeum. Sukcesy muzealne to wystawy i konferencje, które zorganizowano, i w których muzeum uczestniczyło. Ponadto sprowadzenie jachtu Mazurek do Gdańska i wykonanie planowanych prac w Żurawiu umożliwiających zakończenie ich w maju 2024 r. Prace w Łebie przebiegają pomyślnie i otworzenie skansenu przebiegnie zgodnie z planem w czerwcu 2024. Dyrektor pochwalił się frekwencją na obiektach muzeum, których ilość zwiedzających wyniosła 350 000 osób. Kończąc Swoje wystąpienie Dyrektor podziękował za liczną frekwencję i zaprosił na poczęstunek przygotowany tradycyjnie przez restaurację Wiking.

Tekst: Apoloniusz Łysejko

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Profesor Antoni F. Komorowski przeszedł na emeryturę

Next

Cięcie blach na budowę układacza kabli trzeciej generacji w stoczni CRIST

Zobacz również