Gdański Żuraw ponownie otwiera się dla zwiedzających! Po ponad trzech latach remontu, modernizacji i prac nad nową wystawą stałą zwiedzający znów przekroczą próg historycznego dźwigu portowego. Z tej okazji 30 kwietnia 2024 r. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na festyn w klimacie XVII-wiecznego Gdańska, z premierowym zwiedzaniem odrestaurowanych wnętrz zabytku. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00 pod zachodnią fasadą Żurawia od strony ul. Szerokiej i potrwa do godz. 20:00.

Nowa ekspozycja została zaprojektowana w taki sposób, aby zwiedzający poczuli się jak w oryginalnych XVII-wiecznych wnętrzach. W sześciu salach na trzech piętrach Żurawia goście poznają m. in. tajniki nawigacji przy wpływaniu statkiem do portu, rodzaje przywożonych do Gdańska towarów, procedury transakcyjne w komorze palowej, dawne techniki budowy statków oraz rozrywki portowego miasta w historycznej tawernie. Otwarciu Żurawia będzie towarzyszyć festyn, który przeniesie zwiedzających w żywą atmosferę XVII-wiecznego portowego miasta, z pokazami rzemiosł, muzyką z epoki i towarzystwem dawnych gdańszczan.

Będzie można zajrzeć do gabinetu portowego cyrulika i dowiedzieć się jakie przypadłości trapiły niegdyś marynarzy, flisaków i mieszkańców portu.  Pojawi się kram kupców i marynarzy gdańskich – każdy będzie mógł sprawdzić, jakie towary sprowadzano do Gdańska pod pokładami żaglowców i posłuchać opowieści o przygodach ludzi morza – zachęca Patryk Herdzik z Działu Edukacji NMM.

Nie zabraknie również gdańskiej kuchni, warsztatu mincerza, patrolu portowego pokazów umundurowania oraz uzbrojenia XVII-wiecznego gdańskiego muszkietera. – Całości towarzyszyć będą gry i zabawy dla najmłodszych. Zaplanowaliśmy wspólne zabawy replikami zabawek i gier z epoki, a wszystko to w rytm muzyki dawnej – dodaje Patryk Herdzik.

Ze względu na limit osób mogących przebywać jednocześnie w obiekcie, wejście do Żurawia może wymagać dłuższego czasu oczekiwania. Więcej szczegółów na nmm.pl

Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe NMM

Previous

Babcock wspiera Konsorcjum PGZ-MIECZNIK transferem wiedzy i technologii w trakcie realizacji programu Miecznik

Next

20-lecie Polski w UE - zwiedzanie latarń morskich 1 maja 2024 r. za złotówkę

Zobacz również