„Varsovia” – pod taką nazwą będzie pływał nowy prom, który uzupełni flotę Polferries w połowie bieżącego roku. Jednostka wpisze się w styl nazewnictwa statków tego armatora pływających obecnie na linii Świnoujście-Ystad. Będzie swoistym uzupełnieniem promu „Mazovia”, który wprost nawiązuje do centralnego regionu Polski. Budowa „Varsovii” przebiega zgodnie z harmonogramem.

Obecnie trwa wykańczanie przestrzeni pasażerskich i załogowych. Montowane są podłogi i panele sufitowe, a także wyposażane są przestrzenie sanitarne. Trwają testy oświetlenia. Zainstalowano sprzęty kuchenne, chłodnie do przechowywania jedzenia. W przestrzeniach pasażerskich instalowane są sofy, stoliki i krzesła. Prowadzone są ostatnie prace nad wyposażeniem i okablowaniem statku w kamery CCTV, System TV, sieć LAN oraz łącza internetowe. Prom w każdy rejs będzie mógł zabrać do 920 pasażerów i 60 członków załogi.

Pokłady samochodowe są malowane ostatnimi warstwami farby, a na najazdach i rampach położono nawierzchnie antypoślizgowe. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji 3 pokłady dla samochodów ciężarowych z blisko 3-kilometrową linią ładunkową, co pozwoli pomieścić około 140 ciężarówek z naczepami oraz 2 osobne pokłady dla szacunkowo 200 samochodów osobowych. Z pokładu samochodowego nr 5 będzie bezpośrednie wejście do przestrzeni pasażerskich. Takie rozwiązania gwarantują bezpieczeństwo i komfort podróżujących z Polferries.

Na mostku trwa montaż urządzeń nawigacyjnych. W maszynowni wszelkie zaplanowane podzespoły są już zainstalowane. Zakończono także konwersję silników głównych na LNG pod względem mechanicznym. Trwa montaż okablowania pod elektrykę i automatykę.

Jeszcze w styczniu przy nabrzeżu rozpoczną się testy urządzeń maszynowych, natomiast pod koniec I kwartału statek wyjdzie ze stoczni na pierwsze próby morskie. Następnie w Trieście dojdzie do dokowania i zakończenia prac malarskich statku. Najpóźniej w maju odbędą się drugie próby morskie, a na przełomie czerwca i lipca „Varsovia” uzupełni flotę Polferries na linii Świnoujście-Ystad.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe PŻB

Previous

Wolność solą znaczona

Next

Spotkanie Noworoczne Stowarzyszenia WISTA Poland

Zobacz również