13 stycznia 2024 r.

Światełko dla Pawła Adamowicza przy Złotej Bramie, złożenie kwiatów przy tablicy poświęconej pamięci zamordowanemu 13 stycznia 2019 roku Prezydentowi Gdańska, przejście ulicą Długą do Bazyliki Mariackiej i modlitwa celebrowana przez duchownych różnych wyznań, po której złożone zostały wiązanki kwiatów przy grobie Pawła Adamowicza.

Na koncert-widowisko słowno-muzyczne „Polska jako wspólnota” w Bazylice Mariackiej zapraszała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Wykonali go artyści: Bovska, Anna Rusowicz, Tadeusz Seibert, Ewelina Flinta i Maciej Balcar ze stowarzyszeniem gdańskiego chóru Music Everywhere i Orkiestry Kameralnej Progress pod batutą Beaty Śnieg. Fragmenty tekstów i wystąpień Pawła Adamowicza czytał aktor Grzegorz Gzyl. Piękne, bardzo nastrojowe wykonanie, zakończone gromkim aplauzem słuchaczy zgromadzonych w Bazylice, a trzeba dodać, że wypełniona była po brzegi.

14 stycznia 2024 r.

Odsłonięcie i udostępnienie do użytku ławeczki Pawła Adamowicza. Usytuowana tuż przy obrotowej kładce na Motławie, dokładnie naprzeciwko Żurawia i stojących po jego prawej stronie (patrząc od strony Żurawia) gdańskich kamienic. Podczas uroczystości, jednym z pierwszych gości był autor projektu ławeczki warszawski rzeźbiarz Andrzej Renes – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli. Przybyło też sporo znanych w Trójmieście osób z prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz na czele oraz Rodziną nieżyjącego prezydenta. Uroczystość prowadził red. Sławomir Siezieniewski.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Wieczór dla przyjaciela.

Do rozmowy zaproszone zostały osoby, które publicznie relacjonowały wydarzenia ze stycznia 2019 roku. Byli to między innymi: Estera Flieger, dziennikarka, redaktorka naczelna pisma, ale także portalu NGO.pl. Zaproszono również doktor Annę Materską-Sosnowską, politolożkę, twórczynię Programu Przywództwa Społecznego w Studium Obywatelskim imienia Pawła Adamowicza. Zaproszenie Europejskiego Centrum Solidarności przyjął także Bogusław Chrabota, politolog, eseista, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Rozmowę prowadził Piotr Jacoń.

W zamierzeniu była to ogromna refleksja nad tym, czy styczeń 2019 roku nas zmienił? Czy deklaracje, które sobie wtedy składaliśmy, jedni publicznie, inni w zaciszu domowym, jeszcze inni bardzo intymnie, zmieniły coś w nas samych i w społeczeństwie? Tegoroczny Wieczór dla przyjaciela był właśnie o tym – jak wyjaśniała Magdalena Mistat, zastępczyni dyrektora ECS.

Kompilacja tekstu za: www.gdansk.pl

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Spotkanie Noworoczne Stowarzyszenia WISTA Poland

Next

Ostatnie pożegnanie kapitana ż.w. Hieronima Majka

Zobacz również