25 czerwca br. w stołówce Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbył się tradycyjnie, podczas obchodów Dni Morza w Gdyni, uroczysty obiad zorganizowany przez Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Stowarzyszenie należy do najdłużej związanych ze swoją Alma Mater organizacji. Skupia zarówno czynnych, jak i emerytowanych kapitanów ż.w., ale i nie tylko. Do jego szeregów co jakiś czas zapraszani są ludzie, których morskie zasługi i działalność zawodowa są zauważalne – mamy wówczas do czynienia z ceremonią przyjęcia w poczet Członków Honorowych z wręczeniem czapki kapitańskiej oznaczającej symboliczne nadanie kapitańskiego honoru, a lista członków honorowych jest długa, nagromadzona przez prawie już 50 lat działalności Stowarzyszenia (powołano je w 1977 roku). Od jakiegoś czasu do grona członkiń honorowych przyjmowane są również Panie. Wśród nich m.in.: profesor Dorota Pyć z Wydziału Prawa i Administracji, Katedry Prawa Morskiego Uniwersytetu Gdańskiego, obecnie prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A., Wanda Dobrowolska-Parfieńczyk, prezeska WISTA Poland czy Małgorzata Sokołowska – redaktorka, pisarka, wydawczyni książek.

Podczas obiadu, z udziałem JM Rektora UMG, profesora dr. hab. inż. kapitana ż.w. Adama Weintrita – nie tylko w roli gospodarza miejsca spotkania, ale również z racji swojej przynależności do Stowarzyszenia, pojawiło się kilkoro Członków Honorowych. Przybyli Magdalena Jabłonowska – będąca bardzo znaną osobą w gospodarce morskiej naszego kraju, ostatnio związana z LOTOS Petrobaltic S.A., ale również kapitan jachtowy, żeglująca po morzach i oceanach od 30 lat, od 1 grudnia 2023 roku nowa prezes zarządu The Sail Training Association Poland; przybył Zygmunt Choreń, właściciel i główny projektant w firmie Choreń Design & Consulting, bardziej znany i rozpoznawalny jako Ojciec Polskich Żaglowców; był Tadeusz Zielonka, długoletni prezes Stoczni Remontowej NAUTA S.A. Warta uwagi była obecność kapitana ż.w. Stanislava Holaka ze Słowacji, niegdyś czynnego zawodowo kapitana, ale również armatora posiadającego własne statki i co szczególnie ciekawe, dzisiaj pełniącego rolę Wielkiego Przeora w Rycerskim i Szpitalnym Zakonie św. Łazarza z Jerozolimy na całą Słowację. Kapitan jest absolwentem Wydziału Nawigacyjnego Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni z roku 1979.

W trakcie spotkania wręczono, przynależne członkom SKŻW po przekroczeniu 75 roku życia tytuły honorowe „Kapitana Seniora”. Otrzymali je Tadeusz Zielonka, Zygmunt Choreń, kpt. ż.w. Kazimierz Zaborowski oraz kpt. ż.w. Leszek Czarzasty. Tytuły wręczali: prezes Stowarzyszenia kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, sekretarz Stowarzyszenia kpt. ż.w. Dariusz Terech i dr hab inż. kpt. ż.w. Grzegorz Rutkowski prof. UMG.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Obchody Święta Marynarki Wojennej widziane okiem Konrada Bohonosa

Next

Wodowanie trawlera "Herøyhav" w Stoczni Karstensen

Zobacz również