5 lipca br. w Stoczni Karstensen w Gdańsku, z pochylni B1 zwodowano trawler „Herøyhav” dla armatora norweskiego. Trawler ma numer budowy 478, zwodowano częściowo wyposażony kadłub, który zostanie przeholowany do Skagen, gdzie w stoczni Karstensens Skibsværft A/S zostanie wyposażony i przekazany armatorowi. Jednostka ma 75 m długości i 3200 GT. Złowione ryby przewozić będzie w basenie z chłodzoną morską wodą o pojemności 2425m³ (system RSW – Refrigerated Sea Water System).

Początkowo planowane na godzinę 12.00 wodowanie, miało spore opóźnienie, z uwagi na nieprzewidzianą awarię zaworu bramy pochylni, umożliwiającego wyrównanie poziomów wody przed wodowaniem. W akcji napełniania części basenu z pochylnią brały udział zastępy straży pożarnej, a zakończyła się ona zdjęciem bramy przez holowniki portowe ok. godz. 17.30. Za całą sytuację zebrani na nabrzeżach widzowie (uroczystość miała charakter otwarty dla mieszkańców) zostali stosownie przeproszeni i cała uroczystość odbyła się ok. godz. 18.00.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili Dyrektor Stoczni Karstensen w Gdańsku Tomasz Mulica oraz duński przedstawiciel właściciela. Wydawaniem komend zwalniających statek zajął się Szef Produkcji w stoczni Paweł Porala.

Po wydaniu ostatniej komendy nastała trochę niespokojna, przedłużająca się, pełna rosnącego napięcia cisza, aby po kilkunastu sekundach statek drgnął i na swojej kołysce dziobowej delikatnie i spokojnie zsunął się do oczekującej go wody, powodując zadowolenie i radość oczekujących tego momentu stoczniowców.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Świąteczny obiad Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej

Next

Wodowanie trawlera „Herøyhav” w Stoczni Karstensen widziane okiem Konrada Bohonosa

Zobacz również