5 czerwca br. na terenie Baltic Hub odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę trzeciego terminalu T3. Rozbudowa największego terminalu kontenerowego na Bałtyku o kolejne, trzecie głębokowodne nabrzeże wraz z placami składowymi, nie tylko umacnia jego pozycję na Bałtyku, ale jest kolejnym ważnym krokiem na drodze do powstania jednego z największych kompleksów terminali kontenerowych w Europie.

W ceremonii uczestniczyli członkowie kadry zarządzającej oraz rady nadzorczej Baltic Hub, przedstawiciele akcjonariuszy, kluczowi interesariusze, klienci oraz wykonawcy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również przedstawiciele władz lokalnych i państwowych, w tym Arkadiusz Marchewka – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Agnieszka Pomaska – posłanka na Sejm RP, Beata Rutkiewicz – Wojewoda Pomorska, Aleksandra Dulkiewicz – Prezydent Miasta Gdańska oraz Dorota Pyć – Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Podpisany przez nich akt wmurowania umieszczono w specjalnej tubie – kapsule czasu, którą następnie wmurowano pod inwestycję.

Dzięki inwestycji T3 Baltic Hub stanie się jednym z największych kompleksów terminali kontenerowych w Europie, zwiększając moce przeładunkowe do 4,5 mln TEU rocznie. To nie tylko znaczący wzrost potencjału operacyjnego i nowe możliwości rozwoju dla naszych klientów, ale także korzyści zarówno dla całej polskiej gospodarki, jak i rynków Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Charles Baker, Dyrektor Generalny Baltic Hub.

Nieczęsto zdarza się realizować projekty, dzięki którym Polska powiększa się i to dosłownie o 36 ha. Te 36 hh to jest okno na wielki świat transportu morskiego, to jest szansa na rozwój, na zrobienie kolejnego kroku w budowie tak ważnej części polskiej ekonomii, jaką jest gospodarka morska. Takie inwestycje jak ta są powodem do dumy, dlatego że tutaj do Gdańska będą wpływać po najważniejszych szlakach transportowych największe na świecie kontenerowce i dzięki temu będzie mogło ich wpływać jeszcze więcej. Wzrost tego wolumenu przeładunkowego do 4,5 mln TEU sprawia, że będziemy mieli w Polsce jeden z największych tego typu terminali na kontynencie i z tego możemy być bardzo dumni – powiedział Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, po czym dodał: – Polski rząd wspiera wszystkie inwestycje, takie jak ta, które służą rozwojowi gospodarczemu, które służą polskiej gospodarce i rozwojowi gospodarki morskiej. Jestem przekonany, że dzięki takim przedsięwzięciom jak właśnie rozbudowa Baltic Hub polska gospodarka morska jest na dobrym kursie.

Budowa trzeciego głębokowodnego nabrzeża rozpoczęła się w październiku 2022 r., a jej wykonawcą jest konsorcjum firm Budimex i DEME. Utworzono już 36-hektarową sztuczną wyspę, która zwiększyła powierzchnię lądową Polski. Zakończono cały zakres robót czerpalnych, a teraz na powstałej wyspie trwają kolejne etapy prac budowlanych. Nowe nabrzeże o długości 717 m i głębokości 17,5 m oraz place składowe wyposażone będą w najnowocześniejszy sprzęt – 7 suwnic nabrzeżowych STS i 20 półautomatycznych suwnic placowych RMG, których pierwsze części zostaną dostarczone już we wrześniu 2024 r.

Nowy terminal T3 będzie półautomatyczny, co oznacza, że operatorzy będą mogli zdalnie sterować urządzeniami z ergonomicznie zaprojektowanych stanowisk, co zapewni bezpieczne, wydajne i nowoczesne środowisko pracy przez cały rok.

Trzymam kciuki za dokończenie inwestycji i za kolejną inwestycję, bo my jesteśmy z niej dumni w Gdańsku, na Pomorzu i w Polsce, ale poza dumą, myślę, że daje ona poczucie bezpieczeństwa w tym świecie, w którym chyba nie możemy być niczego pewni. Myślę, że to jest wzmocnienie tutaj na Pomorzu niezależności Rzeczpospolitej Polskiej także od towarów, które nie wiadomo, jak będą mogły do niej przypływać, także trzymam kciuki. Cieszę się z tego rozwoju i mam nadzieję na dalszą współpracę – powiedziała Prezydent Miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. – Dziękuję także za współpracę społeczną z dzielnicami, które sąsiadują z Baltic Hub. Mam nadzieję na dalszy rozwój tej współpracy, bo myślę, że taka społeczna odpowiedzialność biznesu to też jest jedna z dobrych cech także waszej spółki, za co dziękuję i mam nadzieję na dalszy jej rozwój.

Chciałam bardzo serdecznie podziękować za wysiłek, który Zarząd Baltic Hub wykonał przez te wszystkie lata i życzyłabym sobie takiej siły u mnie w porcie, jaka wystąpiła tutaj w Baltic Hub. Ze swojej strony obiecuję pełną współpracę zarówno z Baltic Hub, jak i ze wszystkimi podmiotami, które są zainteresowane i mają do tego siły, środki i serce, aby wzmacniać polską gospodarkę morską – podkreśliła w swojej przemowie Dorota Pyć, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Zdolności przeładunkowe Baltic Hub zwiększą się o 1,5 mln TEU, by osiągnąć łącznie 4,5 mln TEU rocznie, co bezpośrednio przełoży się na wzrost konkurencyjności polskiego sektora portowego. To z kolei pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy zarówno regionu, jak i całego kraju.

Inwestycja jest odpowiedzią na rosnące potrzeby logistyczne regionu oraz globalne trendy w handlu morskim. Projekt T3 wprowadza nowe rozwiązania technologiczne, które zwiększą wydajność i efektywność, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo i komfort pracy pracowników terminala. Już na etapie planowania projekt był realizowany z poszanowaniem środowiska naturalnego, z pełną ochroną życia morskiego i siedlisk w regionie. Baltic Hub stawia na ekologiczne rozwiązania, takie jak przyjazne dla środowiska wyposażenie nabrzeża i specjalny beton redukujący emisję CO2. Pełne zakończenie prac na terminalu T3 wraz z oddaniem sprzętu do użytku planowane jest na koniec 2025 roku.

* * *

O Baltic Hub:

Baltic Hub Container Terminal Sp. z o.o. to największy i najszybciej rozwijający się polski terminal kontenerowy i jedyny terminal głębokowodny na Bałtyku. Łączy Azję, Unię Europejską z Polską i wschodzącymi rynkami Europy Środkowo-Wschodniej i całego Morza Bałtyckiego. Do Baltic Hub przypływają największe statki na świecie wyruszające z Dalekiego Wschodu.

Firma obsługuje polski import, eksport oraz tranzyt i z powodzeniem konkuruje z portami niemieckimi, holenderskimi i belgijskimi. Dzięki doskonałym połączeniom z miejscami docelowymi Baltic Hub jest naturalną bramą dla towarów ze świata nie tylko dla Polski, a całej Europy Środkowej i Wschodniej. Terminal ma doskonałe połączenia lądowe z krajami takimi, jak: Czechy, Słowacja, Ukraina, Węgry czy Niemcy. W 2023 roku Baltic Hub obsłużył 2,05 miliona TEU i obecnie zatrudnia ponad 1400.

Terminal jest własnością PSA International (40 proc.), Polskiego Funduszu Rozwoju (30 proc.) oraz IFM Global Infrastructure Fund (30 proc.). PSA International jest wiodącą globalną grupą portową i zaufanym partnerem dla podmiotów z branży cargo na całym świecie. Dzięki flagowym operacjom prowadzonym w Singapurze i Antwerpii globalna sieć PSA obejmuje ponad 170 lokalizacji w 44 krajach na całym świecie. Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) to grupa instytucji finansowych należąca do Skarbu Państwa, która oferuje instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy. IFM Investors to globalna firma zarządzająca funduszami instytucjonalnymi.

Tekst i zdjęcia terminalu: Katarzyna Frankiewicz/materiały prasowe DCT

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Z Gdyni do Szwecji – nowe, regularne połączenie statkiem ro-ro „Lakeway Express”

Next

Komunikat prasowy w związku z zakończeniem kampanii do Parlamentu Europejskiego

Zobacz również