W gdańskim Europejskim Centrum Solidarności, tradycyjnie w pierwszy piątek marca, po raz już 54. odbyła się uroczysta Gala wręczenia Honorowych Nagród Żeglarskich „Rejs Roku 2023 – Srebrny Sekstant”. Rozpoczęto o godzinie 18.00, 1 marca br. Nad zaplanowanym przebiegiem imprezy czuwali jej prowadzący: Natalia Gawlik oraz Aleksander Gosk. Gali przez cały jej przebieg towarzyszyły występy Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”.

Na początku, w imieniu zarządu Miasta Gdańsk gości witał Piotr Kryszewski z-ca Prezydenta ds. usług komunalnych, list od Ministra Infrastruktury (tradycyjnego fundatora nagrody głównej) przeczytała z-ca Dyrektora Departamentu Gospodarki Morskiej Sonia Knobloch-Sieradzka, a w imieniu organizatora, Fundacji Gdańskiej wypowiadał się jej prezes Jacek Bendykowski. W imieniu Jury Nagród głos zabrał jego przewodniczący kontradmirał Czesław Dyrcz.

Rozpoczęto od wręczenia nagród i nagród specjalnych. I tak, nagrodę Portalu Nowe Żagle, którą wręczali Waldemar Heflich i Marek Zwierz, otrzymał kapitan Kris Krzysztof Matuszewski za odważny, samotny rejs własnoręcznie zbudowanym, 6,5 metrowym jachtem „Anna Lucja 2”.

Nagrodę specjalną Polskiego Związku Żeglarskiego dla STS „Pogoria”, w związku z realizacją szerokiego programu szkolenia i wychowania morskiego – 4 tys. miłośników żeglarstwa w 100 rejsach po Morzu Śródziemnym, którą wręczył Prezes PZŻ Tomasz Chamera, a odebrał Jarosław Kukliński. Warto tutaj dodać, że podczas swojego przemówienia prezes Chamera wspomniał o prezesie Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Bogusławie Witkowskim (tego dnia nieobecnego podczas Gali). Jak mówił Jego osobiste, materialne zaangażowanie w rozwój żeglarstwa, w przygotowanie żaglowca, jego remonty, to nie były drobne kwoty, tylko ogromne nakłady finansowe – i tutaj nie można mówić o sponsoringu. Dlatego nazwał Prezesa Bogusława Witkowskiego Filantropem Polskiego Żeglarstwa.

Nagrodę Grotmaszta Bractwa Kaphornowców „Za dobrą robotę żeglarską w wyjątkowo ciężkich warunkach” otrzymał z rąk Grotmaszta Marka Padjasa kapitan jachtowy Piotr Maras za wyprawę na jedenastometrowym jachcie „Wild Thyme” (10.62 m) na trasie Szczecin – Scoresby Sund – Szczecin. Natomiast Nagrodę Specjalną Grotmaszta Bractwa Kaphornowców – Polski Związek Żeglarski – za stuletnią obecność polskich żagli na morzach i oceanach świata.

Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynową Różę Wiatrów” otrzymało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku za przejęcie i opiekę nad słynnym jachtem „Mazurek” na którym Krystyna Chojnowska Liskiewicz, jako pierwsza kobieta w historii opłynęła samotnie świat. Nagrodę z rąk wiceprezydenta Piotra Kryszewskiego odebrał dyrektor NMM Robert Domżał.

Honorowe Wyróżnienia „Rejs Roku 2023” przypadły za Szkoleniowy oceaniczny projekt regatowy „I LOVE POLAND”. Jacht „I Love Poland” ośmiokrotnie stawał w 2023 roku na starcie regatowych zmagań, pięciokrotnie zajmował miejsca na podium. Nagrodę odbierali Monika Bronicka, żeglarka regatowa, zajmująca się promocją medialną poczynań jachtu oraz jego skipper Grzegorz Baranowski. STS „Generał Zaruski” za konsekwentnie realizowany, oryginalny program morskiego wychowania młodzieży na pokładzie historycznego gdańskiego żaglowca. Nagrodę odbierał z rąk wiceprezydenta Piotra Kryszewskiego Dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu (armatora żaglowca) Leszek Paszkowski aby dalej przekazać załodze z kapitanem Jerzym Jaszczukiem na czele.

III NAGRODĘ HONOROWĄ „REJS ROKU 2023” otrzymał kapitan Dariusz Krowiak reprezentujący Polsko-Kanadyjski Klub Jachtowy „Biały Żagiel” z Toronto za rejs 13,5 metrowym stalowym jachtem „Hayat” i pokonanie arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego. Kapitan i właściciel jachtu Dariusz Krowiak żeglował z pięcioosobową załogą. Rejs rozpoczęto 19 lipca w East River Marina koło Halifaxu w Nowej Szkocji. Poprzez wody i porty Grenlandii, następnie cieśniny i zatoki kanadyjskiej Arktyki po dwóch miesiącach żeglowania „Hayat” przekroczył zachodnią granicę Noth West Passage – Bering Strait by dotrzeć do Nome pierwszego portu na Alasce. Rejs kończył 3 października na wyspie Kodiak. W sumie prze-płynął ok 7000 Mm.

II NAGRODĄ HONOROWĄ „REJS ROKU 2023” uhonorowano projekt WINDWHISPER RACING TEAM realizowany na jachtach – „WindWhisper Racing Team” (VO65) oraz „WindWhisper 44” (Grand Solei 44), startujących pod biało-czerwoną banderą w barwach Yacht Klubu Polski Gdynia. Załogi z powodzeniem rywalizowały z elitą światowego żeglarstwa w wielkich prestiżowych regatach. Załoga „WindWhisper Racing Team” odniosła bezapelacyjne zwycięstwo w regatach The Ocean Race VO65 Sprint Cup nawiązując do startu „Copernicusa” i „Otago” w legendarnych regatach Whitbread Round the World z przed pół wieku. Start na jachcie „WindWhisper 44” dał brąz Mistrzostw Europy ORC na Malcie, a w sierpniu Mistrzostwo Świata ORC w Kilonii.

I NAGRODA HONOROWA „REJS ROKU 2023” I „SREBRNY SEKSTANT” otrzymał kapitan EUGENIUSZ MOCZYDŁOWSKI za wyprawę MAGNUS ZAREMBA – ARKTYKA 2023. To kolejne śmiałe przedsięwzięcie zasłużonego weterana polarnych wypraw. Wprawdzie ambitny projekt – lodowy dryf wzorem Nansena ze względu na problemy techniczne z balastem nie powiódł się, jednak zrealizowany trzymiesięczny rejs przez trudne akweny Ark-tyki i sztormowe wody jesiennego północnego Pacyfiku z pokonaniem Przejścia Północno-Zachodniego i pionierskim przepłynięciem wschodniego Oceanu Arktycznego zasługują na najwyższe uznanie. We fragmentach trasy kapitana wspomagali dwaj załoganci. W sumie „Magnus Zaremba” na trasie Gdańsk – Port San Juan na wyspie Vancouver – Victoria (Kolumbia Brytyjska) pokonał 7 150 Mm, z czego 4 177 Mm kapitan Moczydłowski żeglował samotnie. Doświadczył ekstremalnie trudnych warunków i jak sam twierdzi nigdy w 50-letniej historii swych polarnych wypraw nie zetknął się z tak dziką furią morza. Nagrodę z rąk Dyrektor Soni Knobloch-Sieradzkiej odbierał syn kapitana Moczydłowskiego.

Na zakończenie uroczystości jeszcze wspólne zdjęcie nagrodzonych.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

W Stoczni CRIST S.A. cięcie blach NB321 oraz położenie stępki NB320

Next

Tam gdzie kończy się świat – 50 lat Bractwa Kaphornowców

Zobacz również