18. maja jest od 2019 roku Międzynarodowym Dniem Kobiet w Sektorze Morskim. Tego dnia obchodzimy to święto z racji inicjatywy wprowadzonej przez Międzynarodową Organizację Morską IMO. 20. maja br. Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Gdyni zorganizowało spotkanie z przedstawicielkami WISTA Poland Stowarzyszenia Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu, przeprowadzone w Auli Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.




Wszystkich przybyłych w imieniu WISTA Poland przywitała prezeska tej organizacji Wanda Dobrowolska-Parfieńczyk, później głos zabrali kapitanowie ż.w.: Grzegorz Rutkowski, prezes SKŻW Andrzej Królikowski oraz honorowy przewodniczący SKŻW Leszek Górecki. Przemawiały też przybyłe Panie: Iwona Wysocka – dziennikarka Radia Gdańsk oraz, w imieniu Doroty Pyć, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. i członkini WISTY Poland, mówiła Regina Stawnicka, rzeczniczka prasowa ZMPG S.A.






























Po części oficjalnej ciekawy wykład dotyczący statystyk zatrudnienia kobiet w światowej branży morskiej przeprowadziła Joanna Ryngwelska.







Później odbył się panel dyskusyjny „Ocean możliwości kobiet”, moderowany przez Iwonę Wysocką, w którym wzięły udział Magdalena Jabłonowska, Joanna Porath i Olga Wantuła (zawodowe osiągnięcia i doświadczenia widoczne na slajdach poniżej) .




Magdalena Jabłonowska mówiła o swoich doświadczeniach w pracy w branży morskiej, o doświadczeniach płynących z bycia górnikiem (tu akurat tym od ropy naftowej) i pewnych refleksjach dotyczących współpracy z mężczyznami, gdzie jak powiedziała zawsze można się porozumieć, choć nie zawsze spotkać się ze zrozumieniem: „Co Szanowna Pani tutaj robi…?„

Joanna Porath, mówiła o swoich doświadczeniach, złych i dobrych momentach w działalności celnej, wokół portów morskich i prowadzonych przez siebie wykładów uczelnianych. Jak stwierdziła, istnieje duża liczba rzeczowników, jak przykładowo branża, gospodarka morska czy służba celna, które są rodzaju żeńskiego, i które choćby z tego względu powinny generować i uzasadniać zatrudnianie większej niż dotąd liczby kobiet.

Ciekawy i bardzo refleksyjny wykład przeprowadziła Olga Wantuła, należąca do tej najmniej licznej grupy kobiet w gospodarce morskiej, pracujących na statkach, wśród zdecydowanie przeważającej liczby mężczyzn. A praca to niezwykle trudna, wymagająca samozaparcia i umiejętności sprostania bardzo wielu przeciwnościom, począwszy od braku odpowiednio dopasowanych ubrań roboczych, osobnych szatni do przebierania się, a skończywszy na tych najmniej przyjemnych związanych z molestowaniem seksualnym (przedstawione na slajdach 15 głównych wyzwań dla kobiet na morzu). (Kiedy sięgnę nieco w przeszłość pamięcią, a spędziłem na morzu kilkanaście lat mojego życia, ten ostatni problem, pomimo znacznego skrócenia okresów pracy na statku – częstszych wymian załogowych, nadal istnieje – dop. red. CS).














Podczas spotkania Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej wręczało wyróżnionym przez swoją Radę paniom Medale „Kobiety w branży morskiej” im. kapitan ż.w. Danuty Kobylińskiej-Walas. Medale odebrały: Joanna Kizielewicz (medal już od roku oczekujący), Beata Pawłowska, Hanna Klimek, Joanna Porath, Monika Urbaniak, Joanna Ryngwelska oraz Iwona Wysocka. Medale wręczali: prezeska PŻB Offshore Aleksandra Ohl i kapitanowie ż.w. Andrzej Królikowski i Grzegorz Rutkowski. W imieniu wyróżnionych Pań, głos zabrała Joanna Kizielewicz.



















Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski