W ponad dwudziestopięcioletniej historii gdyńskiego Portowego Zakładu Technicznego S.A. zajmującego się montażem urządzeń kontenerowych, pracownicy PZT stworzyli dzięki swojej fachowości dobrą gdyńska markę, która jest obecnie znana i uznana na całym świecie. W roku 2019, który był rekordowym pod względem obrotów, fachowcy z PZT SA wykonywali montaże suwnic dla terminali kontenerowych znajdujących się dosłownie na każdej półkuli począwszy od Nowego Jorku (USA) poprzez Maroko i Francję, a skończywszy na urządzeniach dla terminalu w Petersburgu (Rosja) czy Australii. Natomiast w Porcie Gdynia przy nabrzeżu Bułgarskim trwała realizacja – rozpoczętego wiosną 2017 roku – montażu 86 automatycznych suwnic na szynach ASC (Automated Stacking Crane), dostarczonych już do dwóch amerykańskich terminali kontenerowych w Wirginii i w Norfolk. Ostatnia partia suwnic opuściła nasze place montażowe w lipcu 2020. Sukcesem została zakończona dostawa sześciu sztuk suwnic nabrzeżowych – STS do Terminala NTB w Bremerhaven.

Staramy się podnosić na coraz wyższy poziom jakość wykonywanych przez nas usług montażowych, dlatego też z wielką satysfakcją stwierdzę, iż w ubiegłym tygodniu z sukcesem zakończył się audyt firmy przez audytorów z DNV-GL, potwierdzający zgodność naszych systemów zarządzania BHP, co skutkuje przyznaniem certyfikatu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy ISO 45001:2018 – mówi Krzysztof Bąk, Prezes Zarządu PZT SA. – To kolejny milowy krok w historii PZT SA, gdyż do tej pory mogliśmy „wylegitymować” się systemem OHSAS 18001, który i tak jest rzadko certyfikowanym systemem zarządzania w Polsce.

Mimo pandemii firma pracuje pełną mocą, zapotrzebowanie na montaże urządzeń typu „straddle carrier” jest rosnące w terminalach kontenerowych na świecie, większość z nich została zamawiana jeszcze przed kryzysem stąd spory nawał prac – dodaje Krzysztof Bąk. – We wrześniu wracamy do Bremerhaven – gdzie w kolejnym terminalu mamy do oddania do użytku dwie suwnice nabrzeżowe STS. Kontynuujemy realizacje montażu suwnic dla Izraela – w bieżącym roku mamy do wykonania jeszcze dziesięć suwnic. Nie sposób też nie wspomnieć o naszych modułowych zestawach transportowych – SPMT, które są w stałym ruchu, świadcząc usługi ciężkiego transportu dla sporej rzeszy pomorskich przedsiębiorstw.

Tekst: materiały prasowe ZMPG-a S.A. – Adam Schmidt

Zdjęcia: Tadeusz Urbaniak

Previous

Mistrzostwa Polski Katamaranów 2020 zakończone

Next

EKSPERCI OCENILI PORT ZEWNĘTRZNY W PORCIE GDYNIA

Zobacz również