W dniach 21-23 sierpnia odbyły się w Sopocie Mistrzostwa Polski Katamaranów w klasach Open, Topcat K2 i A class. Wystartowało 50 dwukadłubowych jednostek z całej Polski oraz Czech i Niemiec.

Podczas trzech dni regat zawodnicy musieli zmierzyć się z bardzo wymagającymi warunkami wiatrowymi.

Przez pierwsze dwa dni było mało wiatru, ze szkwałami z różnych kierunków. Aż trzy wyścigi zostały przerwane, ponieważ zdarzały się momenty z zupełnym brakiem wiatru.

Zawodnicy, którzy zajmowali w tych dniach wysokie lokaty wykazali się bardzo dużą czujnością rozpoznając, z której strony przyjdzie wiatr i zmiana kierunku.

W niedzielę zaplanowano 4 wyścigi. Wiatr dopisał i wszystkie wyścigi zostały przeprowadzone. Wiało od brzegu i przychodziły silne szkwały do 20 węzłów. Akwen był zupełnie płaski i katamarany osiągały maksymalne prędkości. Czasami nawet do 30 węzłów. Nie obyło się bez spektakularnych wywrotek, na szczęście bez konsekwencji dla zdrowia i sprzętu zawodników.

Regaty zaliczane są do Pucharu Polski. Organizatorem był Uczniowski Klub Sportowy Navigo i odbyły się pod patronatem Miasta Sopotu i auspicjami Polskiego Związku Żeglarskiego.

WYNIKI

Tekst: UKS Navigo

Zdjęcia: Rafał Czepułkowski FotoSurf, Cezary Spigarski

Previous

MŻMP ORC International 2020 – „PGO GoodSpeed” broni tytułu

Next

ISO 45001:2018 dla Portowego Zakładu Technicznego SA

Zobacz również