W dniach 17–21 maja 2021 r. odbywają się ćwiczenia taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-21 z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim. 17 maja w ćwiczeniach wziął udział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Ćwiczenia odbywają się na Pomorzu i Mazowszu. W ich trakcie mają być przećwiczone są cztery scenariusze. Jeden dotyczy uprowadzenia cywilnego statku powietrznego, jako możliwego środka ataku o charakterze terrorystycznym, stanowiącego zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Kolejne dwa są związane z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczo-ratowniczych po zdarzeniach lotniczych (symulowane rozbicie się statków powietrznych w terenach trudno dostępnych).

Czwarty scenariusz rozegrał się w Łebie. Była to operacja masowej ewakuacji w związku z kolizją dwóch okrętów zainscenizowaną na Bałtyku z poszkodowanymi osobami na płonących i tonących jednostkach. Scenariusz zakładał przeprowadzenie akcji ratowniczej, ratowanie mienia wojskowego oraz transport poszkodowanych do placówek medycznych. Poszkodowani ewakuowani byli z okrętów na ląd drogą powietrzną za pomocą wojskowych śmigłowców ratowniczych.

Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powierzanej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.

Szymon Huptyś, rzecznik prasowy, Ministerstwo Infrastruktury

Previous

Wzrost przeładunków w Porcie Gdynia w okresie styczeń - kwiecień 2021

Next

Udział podchorążych w ćwiczeniu Renegade/Sarex-21

Zobacz również