Już w najbliższy piątek 9 lipca 2021 Dar Młodzieży – statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zacumuje w Gdańsku. Przez trzy dni będzie można podziwiać najpiękniejszy polski żaglowiec na ogólnodostępnym nabrzeżu na Westerplatte, a w sobotę „Dar” będzie otwarty dla zwiedzających.

– Nieczęsto Dar Młodzieży gościł w Gdańsku od czasu zbudowania jednostki. Statek, który w przyszłym roku kończy 40 lat, ma swój port macierzysty w Gdyni, jest ambasadorem honorowym miasta Szczecin, ale zbudowany został w Gdańsku – mówi dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich UMG dr kpt. ż. w. prof. UMG Bogumił Łączyński. – Chcemy wzmocnić nasze związki z Gdańskiem, miastem, w którym rozpoczęło się życie najpiękniejszej polskiej fregaty. Planujemy, aby Dar Młodzieży co najmniej trzy razy w roku cumował w Gdańsku, gdzie będzie można go zwiedzać na przykład podczas Jarmarku Dominikańskiego.

Dar Młodzieży wpłynie do Gdańska przy nabrzeżu na Westerplatte w piątek 9 lipca o godz. 9.30. Zachęcamy do obserwowania tych niecodziennych odwiedzin reprezentacyjnego statku biało-czerwonej bandery. Będzie okazja do zrobienia interesujących pamiątkowych fotografii.

Zapraszamy do nadsyłania zdjęć, opublikujemy je w galerii na stronie internetowej UMG. Adres: promocja@umg.edu.pl, z tytułem informacji: Dar Młodzieży w Gdańsku, wiadomość: 1 MB.

Żaglowiec wyjdzie z Gdańska w niedzielę 11 lipca, w dniach 14 – 16 lipca cumować będzie w Gdyni, gdzie nastąpi wymiana szkolnej załogi. Na 30 lipca zaplanowano zawinięcie do Szczecina.

Poniżej informacje o dotychczasowych wizytach i historia jednostki:

Planowany harmonogram:

Godz. 8.30 – „Dar Młodzieży” przyjmuje pilota

Godz. 9.30 – planowane cumowanie przy nabrzeżu na Westerplatte

W sobotę 10 lipca „Dar Młodzieży” udostępniony będzie do zwiedzania w godz. 10.30 – 14.30

Wizyty Daru Młodzieży w Gdańsku

Fregata, zbudowana w Stoczni Gdańskiej 39 lat temu, zaledwie 7 razy od tamtego historycznego 1982 roku zawijała do gdańskiego portu.

  • Po raz pierwszy w tym samym miejscu, przy nabrzeżu na Westerplatte, „Dar Młodzieży” cumował 1 września 1988 r., uczestnicząc w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej.
  • Po siedmiu latach, jesienią 1995 r., zawinął do Gdańska powtórnie i wracał tutaj w kolejnych latach.
  • W 1997 r. uświetnił zlot żaglowców zorganizowany z okazji 1000-lecia Gdańska.
  • We wrześniu 1998 r., cumując w Gdańskiej Stoczni Remontowe,j podejmował na pokładzie prezydentów RP Aleksandra Kwaśniewskiego i Portugalii Jorge Sampaio. Był to rodzaj rewizyty – kilka miesięcy wcześniej „Dar” wzmacniał polską obecność na EXPO w Lizbonie – także tam na pokładzie gościł prezydent Kwaśniewski, podejmując portugalskich polityków. Był to gorący czas zabiegów Polski o poparcie w staraniach o przyjęcie do NATO i „Dar Młodzieży” pełnił rolę ambasadora Polski.
  • Ponownie w Gdańskiej Stoczni Remontowej fregata zacumowała 22 czerwca 1999 r., uświetniając ceremonię chrztu nowego statku szkolnego gdyńskiej uczelni „Horyzont II”.
  •  Na następną wizytę „Daru Młodzieży” Gdańsk czekał 12 lat. W 2011 r. żaglowiec zawinął tutaj dowodzony przez kpt. ż.w. dr. Artura Króla.
  • 10 lat później, w najbliższy piątek 9 lipca 2021 r., właśnie komendant Artur Król ponownie wprowadzi „Dar” do Gdańska.

* * *

O statku

„Dar Młodzieży” to trzymasztowa fregata – długość całkowita (z bukszprytem) 108,8 m, powierzchnia żagli 3015 m2, załoga stała – 32 ludzi, załoga szkolna – do 136 praktykantów. Wysokość dwóch najwyższych masztów – grota i foka – 49,5 m, natomiast trzeciego krojcmasztu nieco mniej – 46,5 m. Topy masztów wznoszą się około 60 metrów nad poziomem morza. Żaglowiec zaprojektowany przez gdańszczanina inż. Zygmunta Chorenia, zbudowany został w Stoczni Gdańskiej – wodowanie 12 listopada 1981 r., podniesienie bandery odbyło się w Gdyni 4 lipca 1982 r.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe UM Gdynia i Kacper Stanecki

Previous

CERTYFIKAT UCZELNIA LIDERÓW ORAZ WYRÓŻNIENIE NADZWYCZAJNE „PRIMUS”

Next

„Gulden Leeuw” zacumował w Marinie Yacht Park – Dalmor

Zobacz również