W dniach 21-22 sierpnia br. na należącym obecnie do Gminy Kosakowo lotnisku (funkcjonującym wcześniej pod nazwą Babie Doły) odbędą się wyczekiwane od dwóch lat pokazy lotnicze LOTOS Gdynia Aerobaltic 2021. Organizatorzy zapewniają wiele lotniczych atrakcji. Będą samoloty z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Turcji, Czech i oczywiście z Polski. Zapowiada się pokaz dotąd nie oglądanej w naszym kraju ekipy z Wielkiej Brytanii słynnej Red Arrows, reprezentującej Królewskie Siły Powietrzne (Royal Air Force) na samolotach BAE Hawk – będą dymić na kolorowo i tworzyć formację składającą się z 9 samolotów, będzie zespół pokazowy Tureckich Sił Powietrznych Solo Türk z pokazem umiejętności na samolocie F-16, będą rzadko w Polsce widywani piloci z fińskiej grupy Midnight Hawks. Będzie się działo! Tego roku organizatorzy zrezygnowali z pokazów nad gdyńską plażą miejską.

Zorganizowana dzisiaj, 19 bm. konferencja prasowa na terenie lotniska dała przedsmak zapowiadanych atrakcji. Usłyszeliśmy informacje o bardzo szybkich i sprawnych przygotowaniach do imprezy (wypowiadali się Sebastian Golus i Hubert Topoliński – prezes i wiceprezes Aeropact Sp. z o.o. – organizatorzy pokazów) – od podjęcia decyzji do pełnej organizacji upłynęło zaledwie 5 miesięcy. Z uwagi na pewne ograniczenia związane z pandemią tego roku nie zostały zbudowane trybuny dla podziwiającej występy publiczności – wszystko odbywać się będzie z poziomu lotniska. Mówiono o dwóch bramach wpuszczających publiczność – w Kosakowie będzie tzw. brama czerwona, którą będzie można tylko (co podkreślano) wjechać samochodami. Wcześniej, od strony dojazdu z Trasy Kwiatkowskiego – brama niebieska wyłącznie dla gości szczególnych – VIP, mediów oraz ruchu pieszego i rowerowego. Ze strony reprezentującego władze miasta Gdyni Rafała Klajnerta (Sekretarza Miasta Gdyni) była prośba o możliwie powszechne korzystanie z komunikacji miejskiej, która zapewniać będzie dojazd do lotniska, mając na uwadze prace modernizacyjne prowadzone na drodze dojazdowej od strony Trasy Kwiatkowskiego. Z tego też względu, z uwagi na możliwe spore utrudnienia w ruchu – przez bramę czerwoną będzie można wjeżdżać już od godziny 7.00 rano (rozpoczęcie pokazów zaplanowano na godz. 10.00). Wypowiadali się Adam Kasprzyk – Rzecznik Prasowy Grupy LOTOS S.A., Marcin Majek – Wójt Gminy Kosakowo, a gościem specjalnym był Serdar Dogan, turecki pilot, który niedługo później zaprezentował swoje umiejętności na samolocie F-16.

Zapowiadają się nie tylko dynamiczne pokazy umiejętności lotniczych, ale także wystawy statyczne, imprezy edukacyjne dla całych rodzin, a nawet pokażą się wojska lądowe z główną atrakcją w postaci czołgu Leopard 2A5.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Na pokładzie żaglowca "Olander" rejs na Zatokę Gdańską

Next

Port Gdynia ogłosił przetarg na terminal kontenerowy i instalacyjny dla morskich farm wiatrowych

Zobacz również