W czwartek, 30 września br. siedziba Urzędu Morskiego w Gdyni, Kapitanat Portu Gdynia, Kapitanat Portu Północnego w Gdańsku, a także wybrane obiekty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zostały podświetlone na niebiesko.

Sekretarz Generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) ogłosił nową inicjatywę, mającą na celu promowanie tematu World Maritime Day (Światowego Dnia Morza), począwszy od tegorocznego, jakim jest „Marynarze: w centrum żeglugi”. IMO oświetliło kolorem niebieskim swoją londyńską siedzibę, w szczególności wkomponowany w bryłę budynku Pomnik Marynarza. Odbyło się to 30 września br. i będzie kontynuowane w każdy kolejny Światowy Dzień Morza. IMO zaprosiła państwa członkowskie, organizacje międzyrządowe i organizacje pozarządowe o statusie doradczym do przyłączenia się do tej corocznej inicjatywy poprzez oświetlenie swoich najbardziej charakterystycznych budynków, mostów, portów morskich, statków, pomników, muzeów i innych obiektów, podkreślających związki z morzem.

Tego dnia niebieska iluminacja zabłysła na murach siedziby Urzędu Morskiego w Gdyni – perły gdyńskiego modernizmu przy ul. Chrzanowskiego 10 (19.00-24.00). W akcję włączyły się również trójmiejskie porty oraz Uniwersytet Morski w Gdyni. Port Gdynia oświetlił całościowo budynek Kapitanatu, znajdujący się w sercu portu.

Umożliwi to podziwianie iluminacji nie tylko od strony lądu, ale i od strony wody, dla statków wpływających głównym wejściem do gdyńskiego portu (19.00-6.00). Port Gdańsk natomiast oświetli budynek Kapitanatu Portu Północnego (19.00- 5.00) – na jego wieży pojawił się również laserowy napis „World Maritime Day”. Uniwersytet Morski w Gdyni oświetlił na niebiesko w godz. 19.00-22.00 budynek główny UMG przy ul. Morskiej oraz żaglowiec „Dar Młodzieży”, zacumowany przy nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.

Inicjatywa jest symbolicznym wysiłkiem na rzecz zjednoczenia społeczności morskiej w celu podniesienia świadomości o zasadniczym wkładzie żeglugi w światową gospodarkę.

W 2021 roku Międzynarodowa Organizacja Morska w dalszym ciągu zachęca rządy państw do wspierania marynarzy podczas pandemii. Istotne aktualnie jest skupienie wysiłków na minimalizowaniu obostrzeń na granicach dla kluczowych pracowników transportu. Organizacja zwraca również uwagę na przedłużające się kontrakty, powodujące brak możliwości repatriacji, a także związaną z tym izolację oraz możliwą depresję oraz inne problemy psychiczne marynarzy.

W ramach tegorocznej kampanii z okazji Światowego Dnia Morza, na forach międzynarodowych omawiane są kwestie, które nadal będą istotne dla marynarzy po ustaniu pandemii takie, jak: sprawiedliwe traktowanie marynarzy, uczciwe warunki pracy (zgodnie z Konwencją o pracy na morzu Międzynarodowej Organizacji Pracy), szkolenia, kompleksowe podejście do kwestii bezpieczeństwa.

Aby zapewnić widoczność tego projektu, zachęcamy do udziału w akcji i publikacji zdjęć w mediach społecznościowych #WorldMaritimeDay. Zdjęcia można również przesyłać na adres: media@imo.org . Będziemy również wdzięczni za przesłanie zdjęć do Urzędu Morskiego w Gdyni: wm@umgdy,gov.pl .

Tekst: Magdalena Kierzkowska, Rzecznik Prasowy/Asystent Dyrektora, Urząd Morski w Gdyni

Zdjęcia: Grażyna Sadłoń, Andrzej Matulewicz, Tadeusz Urbaniak, Cezary Spigarski (i komentarz)

Previous

Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland 2021. Emocjonujący powrót przez sztormowy Bałtyk

Next

Robert Graczyk zwycięzcą 70. Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej

Zobacz również