DCT Gdańsk, największy terminal kontenerowy na Bałtyku, świętuje kolejny kamień milowy w swoim rozwoju. Terminal obsłużył od momentu otwarcia w 2007 roku 15 milionów TEU (kontenerów 20-stopowych), co oznacza, że DCT Gdańsk jest prawdziwym bałtyckim hubem.

Dzięki nabrzeżu o głębokości 17 metrów, światowej klasy wydajności i rekordowym liczbom przeładowywanych kontenerów, DCT Gdańsk jest jedynym głębokowodnym terminalem na Morzu Bałtyckim, który obsługuje największe kontenerowce na świecie. Dynamiczny rozwój terminalu jest możliwy dzięki ciągłym inwestycjom w infrastrukturę i sprzęt, a także bardzo wysokiej wydajności obiektu. W 2019 roku DCT Gdańsk pobiło roczny rekord, przeładowując ponad 2 mln TEU. 8 kwietnia 2021 w DCT Gdańsk przeładowano zaś 15-milionowy TEU.

– Obsłużenie 15 mln TEU od momentu rozpoczęcia działalności terminalu w 2007 roku to wspaniałe osiągnięcie, wielki sukces naszych pracowników. Jeżeli z 15 mln TEU ułożylibyśmy drogę, moglibyśmy ponad dwukrotnie okrążyć Ziemię. Ważne jest jednak dla nas to, że każdy z tych 15 milionów TEU to klient, który skorzystał z naszych usług. Świadczy to o nieustannym wsparciu i wierze klientów w DCT Gdańsk – dzięki temu staliśmy się bałtyckim hubem, mówi Cameron Thorpe, Dyrektor Generalny DCT Gdańsk S.A.

15-milionowy kontener należał do firmy COSCO Shipping i został załadowany na pokład COSCO Shipping Galaxy, jednego z największych statków na świecie. COSCO Shipping Galaxy ma 400 metrów długości
i pojemność 21 tys. TEU. Statek pływa w ramach serwisu OCEAN Shipping Alliance, który zapewnia cotygodniowe połączenie portów Korei, Chin i Singapuru z Gdańskiem.

– W ubiegłym roku pandemia spowodowała turbulencje w całej globalnej branży transportowej i logistycznej. Jesteśmy jednak zadowoleni ze wzrostu rok do roku liczby pełnych kontenerów w imporcie i eksporcie. Cieszy nas bardzo także 9 procentowy wzrost przeładunków, który obserwujemy w pierwszym kwartale, z wolumenami przekraczającymi nasze najlepsze wyniki z rekordowego 2019 roku, dodaje Cameron Thorpe.

DCT Gdańsk kontynuuje duże programy inwestycyjne, które obejmują m.in. rozbudowę bocznicy kolejowej (powiększenie jej z 4 do 7 torów – każdy o długości 750 m). Inwestycja ta doskonale wpisuje się w obchody Europejskiego Roku Kolei. DCT Gdańsk już teraz jest największym kolejowym punktem przeładunkowym w Polsce i jednym z 10 największych portowych terminali kolejowych w Europie. Dzięki zwiększeniu przepustowości DCT dołączy do pierwszej piątki. Przygotowywane są również inne inwestycje mające na celu wzmocnienie pozycji DCT Gdańsk dla rozwoju handlu regionalnego i dalszej integracji z rozbudowanymi globalnymi łańcuchami dostaw.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe DCT

O DCT Gdańsk:

DCT Gdańsk został uruchomiony w 2007 roku i może rocznie przeładować ponad 3 mln TEU. W 2020 roku DCT Gdańsk obsłużył ponad 1,9 mln TEU. Długość nabrzeża głębokowodnego wynosi 1,3 km. DCT Gdańsk obsługuje ponad 600 statków rocznie, w tym 100 zawinięć największych kontenerowców świata. DCT zatrudnia ponad 1000 pracowników, a jego wpływ na gospodarkę jest oczywisty – generuje 12 mld złotych rocznie z tytułu podatku VAT, akcyzy i ceł do budżetu państwa. DCT Gdańsk podejmuje działania na rzecz społeczności lokalnych, a jasno określone, mierzalne cele zrównoważonego rozwoju są integralną częścią działalności biznesowej DCT. Terminal jest własnością PSA International (40 proc.), IFM Investors (30 proc.) i Polskiego Funduszu Rozwoju (30 proc.).

Previous

Stena Line przyspiesza eliminację energii z paliw kopalnych w żegludze poprzez zmniejszenie emisji CO2 o 30% do roku 2030

Next

Poświątecznie z Jarkiem po Naucie

Zobacz również