W dniu 7 września odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie zebranie Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. W Auli Wydziału Nawigacji zebrali się kapitanowie, członkowie działającego już ponad 40 lat stowarzyszenia.

Zebranie prowadzili przewodniczący rady stowarzyszenia kpt ż.w. dr inż. Wiesław Piotrzkowski i sekretarz stowarzyszenia kpt. ż.w. Anna Wypych-Namiotko. Do Stowarzyszenia należą głównie absolwenci państwowych, a potem wyższych szkół morskich w Gdyni i Szczecinie.

100 lat biało-czerwonej

Spotkanie Kapitanów odbyło się, by uczcić 100-lecie podniesienia bandery na „Lwowie”, pierwszym polskim statku szkolnym i praktycznie pierwszym polskim statku handlowym, który pod biało-czerwoną banderą zawijał do portów handlowych Europy i Ameryki. Prezentujący banderę prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż.w. Andrzej Królikowski zwrócił uwagę, że linki do jej mocowania zakończone są węzłami ratowniczymi.

Medale

Z okazji 100. rocznicy podniesienia bandery na statku „Lwów” Polskie Towarzystwo Nautologiczne wraz z Towarzystwem Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wybiło rocznicowe medale. Otrzymały je Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej oraz Urząd Morski i Kapitanat Portu w Gdyni, Pomorski Związek Żeglarski, Stowarzyszenie Starszych Mechaników Okrętowych, Liga Morska i Rzeczna, kontradmirał Czesław Dyrcz, długoletni Grotmaszt Bractwa Kaphornowców oraz redaktor Aleksander Gosk, znawca najtajniejszych morskich historii i od wielu lat niezawodny w propagowaniu Polski Morskiej.

W tym roku Polskie Towarzystwo Nautologiczne zorganizowało konkurs na pracę plastyczną statku szkolnego „Lwów”. W czasie spotkania kapitanów zaprezentowano najlepsze prace związane z „Lwowem” wykonane przez uczniów szkół podstawowych. Komisja konkursowa za najbardziej interesujące uznała prace uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni (prezentowane przez wicedyrektor szkoły Lilianę Koszałkę) oraz Zespołu Szkół Podstawowych w Strzebielinie. Nagrody dla uczniów od Urzędu Morskiego przekazywał jego dyrektor Wiesław Piotrzkowski, a w imieniu Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni rzecznik prasowa Uczelni Agnieszka Czarnecka.

Wystawa i wodowanie

Zebraniu towarzyszyła wystawa obrazów „Lwowa” i związanych ze statkiem postaci, która została zorganizowana przez Joannę Stasiak, kustosz Sali Tradycji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Na wystawie zaprezentowano obrazy „Lwowa” Zbigniewa Szczepanka i kpt ż.w. Ryszarda Kucika oraz portrety kapitanów Ziółkowskiego, Stankiewicza, Maciejewicza oraz Kosko i Kowalskiego.

Była również wystawa ozdobnych kufli zaprojektowanych przez prof. Daniela Dudę. Na kuflach są portrety poświęcone komendantom „Lwowa” (Tadeusz Ziółkowski, Mamert Stankiewicz, Konstanty Matyjewicz-Maciejewicz) oraz dwóm wychowankom (Stanisławowi Kosko i Konstantemu Kowalskiemu), którzy na „Lwowie” odbyli swe marynarskie praktyki.

Zebrani zapoznali się z przygotowaną przez kpt. ż.w. Mieczysława Amielańczyka związaną z żaglowcem szkolnym „Lwów”. Odbyło się również „wodowanie” piątej edycji książki „Lwów. Pierwszy w sztafecie”. Matką chrzestną była kpt. ż.w. Anna Wypych-Namiotko, która lilią zanurzoną w szampanie „wodowała książkę”.

Uroczyste spotkanie Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej zakończyło się złożeniem kwiatów pod pomnikiem kontradmirała Kazimierza Porębskiego, twórcy polskiego szkolnictwa morskiego i osoby, która zdecydowała o nabyciu „Lwowa”.

Marek Grzybowski

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

"Bo bez śledzia, żyć się nie da" - biesiada śledziowa w Turbocie

Next

Baltexpo 2021 za nami

Zobacz również