11 listopada br. Gdynia obchodziła Święto Niepodległości, w tym roku przypadła 104. jego rocznica. Zasadniczą część obchodów rozpoczęto paradą od Alei Piłsudskiego, przez ulicą Świętojańską do pomnika Polski Morskiej na Skwerze Kościuszki. Parada odbyła się po raz pierwszy po trzyletniej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa.

Przy Skwerze Kościuszki, po wspólnym przejściu z uczestnikami, przemarsz odbierali i honory czynili przedstawiciele władz miasta Gdyni z prezydentem Wojciechem Szczurkiem na czele, przedstawiciele 3 Flotylli Okrętów z zastępcą d-cy komandorem Wojciechem Sową, politycy, senatorowie i posłowie na Sejm RP, reprezentanci Rządu RP.

Dalsza część uroczystości miała miejsce przy pomniku Polski Morskiej, gdzie po salwie 21 wystrzałów armatnich z pokładu ORP „Błyskawica” (okrętu-muzeum, który swoją służbę rozpoczął 85 lat temu w roku 1937), przemówieniach, salwie honorowej oddziału podchorążych AMW, złożone zostały wiązanki kwiatów. Całość głównych obchodów zamknęła parada Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Na uwagę zasługuje fakt, że po raz pierwszy wartę honorową trzymały uzbrojone panie podchorąży z Akademii Marynarki Wojennej, obchodzącej tego roku swoje własne święto 100-lecia kształcenia kadr na potrzeby Marynarki Wojennej.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Spotkanie z Profesorem Piotrem Dominiakiem w Gdańskim Klubie Biznesu

Next

Spotkanie Bractwa Kaphornowców

Zobacz również