W sobotę, 11 marca br. rozpoczęły się pierwsze zajęcia na kierunku Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej, prowadzone na Uniwersytecie Morskim w Gdyni pod patronatem PGE. Przed słuchaczami wystąpili członek Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej Sławomir Bałdyga z PRS oraz Łukasz Sikorski dyrektor bałtyckiego oddziału OWC – globalnego konsultanta branży morskiej energetyki wiatrowej. Zajęcia odbyły się w auli na Wydziale Nawigacyjnym UMG przy ul. Jana Pawła.

Słuchaczy przywitali dziekan Wydziału Nawigacyjnego dr hab. inż. Tomasz Neumann prof. UMG oraz kierownik studiów dr hab. Agnieszka Blokus-Dziula prof. UMG.

Jako pierwsi wystąpili JM Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit oraz Prezes Zarządu PGE Baltica (partner główny studiów) Dariusz Lociński.

JM Rektor przybliżył słuchaczom informacje o znajdującym się od niedawna w strukturach Uniwersytetu Morskiego – Instytucie Morskim – szeroko znanej instytucji badawczej, wyspecjalizowanej m.in. w badaniach środowiskowych i dna Bałtyku, dla której powstaje obecnie nowa siedziba, będąca jedną z największych obecnie inwestycji UMG (poczytaj tu – kliknij). Jak mówił powinna zostać oddana do użytku w 2023 roku. Rektor odniósł się też do planów związanych ze stworzeniem nowych miejsc pracy w polskim sektorze offshore – do roku 2040 może powstać 60-77 tysięcy nowych miejsc pracy, i sektor ten będzie wymagał znacznej ilości wykształconej kadry. Dla porównania, aby objąć skalę tych potrzeb, prof. Adam Weintrit powiedział, że przez ostatnich 100 lat funkcjonowania gdyńskiej uczelni – jej mury opuściło ponad 30 tys. absolwentów, a obecnie na pomorskich uczelniach, na kierunkach związanych z sektorem offshore studiuje ok. 7400 studentów – to oznacza, że jest jeszcze sporo miejsca dla chętnych na studia, które wypełnią zapotrzebowanie na kadrę (dop. red. CS).

Prezes Zarządu PGE Baltica Dariusz Lociński przedstawił plany inwestycyjne związane z projektami budowy farm wiatrowych na Bałtyku – Baltica 2 (planowane oddanie w roku 2027) i Baltica 3 (planowane oddanie w roku 2026), do realizacji których w lutym 2021 roku powołano spółkę joint venture z duńską firmą Ørsted (uznanym liderem światowym w tego typu inwestycjach) oraz Baltica 1 z planowanym rozpoczęciem eksploatacji po roku 2030). Dla ukazania rozmiarów tych inwestycji prezes dokonała porównania z powierzchnią zajmowaną przez Trójmiasto (dop. red. CS).

Wykłady wprowadzające wygłosili:

  • Sławomir Bałdyga, członek Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej, Dyrektor Pionu Nadzorów Przemysłowych PRS S.A.
    Dyrektor zaprezentował w sposób bardzo dynamiczny jak wielkie znaczenie ma przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na obiektach offshore, gdzie życie zależy nie tylko od odpowiedniego zabezpieczenia i właściwie dobranych ubiorów ochronnych, przykładowo odpowiedniej konstrukcji kasków, odzieży elektrostatycznej, ale także od myślenia o współpracownikach i zdawaniu sobie sprawy z wszelkich możliwych niebezpieczeństw. Jak stwierdził właściwych odruchów należy nabierać przez ciągłą naukę i doświadczenie (dop. red. CS)
  • Łukasz Sikorski, Dyrektor bałtyckiego oddziału OWC, globalnego konsultanta branży morskiej energetyki wiatrowej.
    Dyrektor zwrócił uwagę jak skutki niewłaściwych decyzji czy błędów i początkowo, na pierwszy rzut oka wydające się niewielkimi, mogą przeistoczyć się w ogromne, nieobliczalne straty finansowe, przenoszące się w skali globalnej, poza miejsce wydarzenia – pozornie niewielki błąd może przerodzić się w lawinowo rosnące konsekwencje (dop. red. CS).

Nowe studia podyplomowe przeznaczone są dla kadry menadżerskiej i technicznej przedsiębiorstw prowadzących działalność w całym przemyśle offshore i jego sektorach składowych. Będą trwały dwa semestry i obejmą łącznie 190 godzin zajęć dydaktycznych, w tym wykłady, ćwiczenia, laboratoria oraz zajęcia praktyczne. Przed rozpoczęciem właściwych zajęć informacje organizacyjne – przedstawiła kierownik studiów podyplomowych dr hab. Agnieszka Blokus-Dziula prof. UMG.

Tekst: materiały prasowe UMG

Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski

(O właśnie rozpoczętym kierunku studiów poczytaj też tu – kliknij)

Previous

IV Forum Bezpieczeństwa Morskiego. Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny Liderem Bezpieczeństwa Morskiego

Next

Dar Młodzieży po stoczniowym remoncie przy gdyńskim Nabrzeżu Pomorskim

Zobacz również