Nurkowanie z rekinami, poszukiwanie śladów kobiet w historii, służba na żaglowcach i kontenerowcach, zrównoważony rozwój oraz sztuczna inteligencja – to zaledwie część zagadnień, które pojawią się w wystąpieniach prelegentek tegorocznej, jubileuszowej konferencji. Wydarzenie odbędzie się 8 marca 2023 o godzinie 17:00 w Ośrodku Kultury Morskiej – oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

„Kobieta na morze się nie nadaje…”

Z tym przekonaniem, wciąż jeszcze silnie zakorzenionym w marynarskim środowisku, od początku swojej kariery zawodowej musiała zmagać się Dominika Milion, dziś dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju w Baltic Hub (DCT Gdańsk Sp. z o.o.). Pomimo ukończenia z wyróżnieniem Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie i zdobycia dyplomu oficera wachtowego już na czwartym roku studiów, w przeciwieństwie do kolegów nie miała łatwej i prostej drogi ku morzu. Podczas konferencji opowie m.in. o tym, jaką drogę przeszła od stanowiska III oficera na statku niemieckiego armatora do pozycji dyrektora w największym polskim terminalu kontenerowym – Baltic Hub.

Nurkując z rekinami

Jeżeli mowa o obracaniu się w nieprzyjaznym środowisku, wbrew pozorom do takiego wcale nie należy obszar działania nurkującej z rekinami Justyny Szumacher. Kolejna z prelegentek od lat czynnie angażuje się w ochronę i „odczarowywanie” wizerunku tych niezwykłych zwierząt. Podróżuje, nurkuje i podziwia pod wodą rekiny w ich naturalnym środowisku, na lądzie zaś prowadzi spotkania, podczas których zaszczepia w słuchaczach wiedzę i zainteresowanie tajemniczym życiem morskiej fauny. Przekraczanie granic własnego umysłu pod wodą sprawiło, że jako coach, mentor i trener rozwoju osobistego uczy innych, jak znaleźć w sobie odwagę i wiarę do realizacji nawet najśmielszych marzeń.

Wzrost liczby kobiet na morzu

O tym, czy i jak zmieniło się podejście do pracy kobiet w branży morskiej w ostatnich latach, podczas konferencji opowie Zofia Olchowy, III oficer wachtowa na „Darze Młodzieży”. Z roku na rok obserwuje stały wzrost liczby kobiet na morzu, zarówno pośród praktykantek, jak i członkiń załogi stałej. Sama na przestrzeni lat brała udział wielu rejsach szkoleniowych, m. in. w Rejsie Niepodległości, do którego dołączyła w Singapurze, czy kolejnych edycjach The Tall Ship Races. W codziennej pracy największą satysfakcję daje jej obserwowanie, jak młodzi adepci żeglugi z każdym dniem stają się coraz bardziej odważni, pewni siebie i zaangażowani w służbę na statku.

Znaleźć pierwszą pracę w branży morskiej

„Kobiety też budują statki”, „Metropolitanka” i „Stocznia jest kobietą” to tylko niektóre z projektów, które tworzy i współtworzy Anna Miler – badaczka historii kobiet, animatorka kultury, działaczka społeczna i storytellerka. Od niedawna koordynuje Program Mentoringowy Dare IT, skierowany do kobiet chcących znaleźć pierwszą pracę w tej branży. Jej wystąpienie podczas tegorocznych „Dziewczyn na fali” będzie dotyczyć m. in. etycznego aspektu sztucznej inteligencji i tego, jak można wykorzystać AI do budowania bardziej inkluzywnych społeczeństw.

Aby wziąć udział w konferencji, należy przesłać swoje zgłoszenie i dane kontaktowe emailem na adres: dziewczynynafali@nmm.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 3 marca 2023 r. Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Gdańska: www.gdansk.pl. Patronat medialny: TVP Gdańsk, Trójmiasto.pl

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe NMM

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Lockheed Martin kieruje do PGZ pierwszy kontrakt produkcyjny związany z programem „Wisła”

Next

C. Hartwig Gdynia z nową suwnicą i 10-krotnym wzrostem możliwości składowych w Gdyni

Zobacz również