Współpraca zacieśnia partnerstwo z polską bazą przemysłową

Lockheed Martin złożył pierwsze zamówienie produkcyjne w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia (WZU), spółce Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W ramach umowy offsetowej I fazy programu „Wisła” WZU otrzymało wstępne zamówienie o wartości 7 mln złotych (1,5 mln dolarów) dotyczące sterowników ogrzewania (heater controller units). Jest to jeden z kluczowych komponentów wyposażenia naziemnego PAC-3 MSE, który zostanie wyprodukowany w Polsce i zainstalowany w krajowym systemie po jego dostarczeniu.

Zamówienie jest wynikiem czteroletniej współpracy obejmującej m.in. wsparcie i przygotowanie techniczne WZU do produkcji sterowników ogrzewania w zakładzie w Grudziądzu. Kontrakt otwiera drogę przyszłym zamówieniom i perspektywom dalszego partnerstwa pomiędzy obiema firmami.

Nasze partnerstwo z polskim przemysłem zapewnia Ministerstwu Obrony Narodowej RP zarówno kluczowe zdolności, jak i stymuluje wzrost całej polskiej bazy przemysłowej, wzmacniając nasze więzi – powiedziała Brenda Davidson, wiceprezeska ds. programu PAC-3 w Lockheed Martin Missiles and Fire Control. – Cieszymy się wizją zawarcia kolejnych kontraktów produkcyjnych z naszymi partnerami z polskiego przemysłu obronnego.

– Lockheed Martin od ponad 20 lat wspiera polską gospodarkę, współpracując z polskim przemysłem”, powiedział Robert Orzyłowski, dyrektor Lockheed Martin na Polskę, Europę Środkową i Wschodnią. „Tylko w ciągu ostatnich 10 lat zainwestowaliśmy około 8 miliardów złotych (1,8 miliarda dolarów) w naszych polskich partnerów w łańcuchu dostaw, zwiększając ich możliwości do wzrostu i utrzymania ponad 5000 miejsc pracy”.

Te miejsca pracy są uzupełnieniem 1600 osób zatrudnionych bezpośrednio w PZL Mielec, firmie należącej do Lockheed Martin, która jest głównym polskim eksporterem sprzętu obronnego i naszym największym zakładem produkcyjnym poza USA – dodał Orzyłowski.

Lockheed Martin otworzył swoje biuro w centrum Warszawy w 1996 roku i współpracuje z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej przy szerokim spektrum programów z zakresu obronności i bezpieczeństwa. Pocisk PAC-3 MSE jest kluczowym elementem budowanej przez Polskę obrony przeciwrakietowej, a ich precyzyjność oraz pakiet szkoleniowy gwarantują Siłom Zbrojnym RP kluczowe zdolności w tym obszarze.

Tekst i zdjęcie: materiały prasowe Lockheed Martin

Previous

Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wybrany na przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Uniwersytetów Morskich IAMU

Next

Kobiety w branży morskiej nie płyną z prądem! Zbliża się V edycja konferencji „Dziewczyny na fali” 

Zobacz również