W dniu 22.08. w godzinach wieczornych do terminala kontenerowego BCT w Porcie Gdynia zawinął pierwszy bezpośrednio płynący z Dalekiego Wschodu statek przywróconego w maju tego roku przez  włosko-szwajcarskiego armatora MSC serwisu SWAN łączącego porty chińskie z portami europejskimi. W aktualnej rotacji serwisu pojawiła się Gdynia i terminal BCT.

Dzięki temu połączeniu armator MSC może w znacznym stopniu rozszerzyć swoją ofertę połączeń pomiędzy Polską a Dalekim Wschodem zaś Port Gdynia uzyskuje po raz pierwszy bezpośrednie dalekowschodnie, oceaniczne połączenie z najważniejszymi chińskimi portami.

W lipcu b.r. do oryginalnej rotacji Qingdao – Ningbo – Yantian – Tanjung Pelepas – Antwerpia – Gdynia – Gdańsk – Kłajpeda – King Abdullah Port – Singapur – Qingdao dołączone zostały również porty w Bremerhaven i Busan umożliwiając bezpośrednie połączenie Gdyni z Koreą Południową.

– Chciałbym serdecznie pogratulować firmie MSC, największej linii żeglugowej, oraz całemu środowisku Portu Gdynia za ten historyczny moment, w którym inaugurujemy pierwsze w historii bezpośrednie połączenie kontenerowe z portami chińskimi oraz koreańskimi – powiedział Wojciech Szymulewicz, Prezes BCT – Bałtyckiego Terminala Kontenerowego w Gdyni. – Ten niewątpliwy kamień milowy redefiniuje status terminala BCT a wraz za tym całego portu w Gdyni. Zmieniamy jego rolę z dotychczasowego portu dowozowego (feederowego) na pełnoprawną oceaniczną bramę importowo/eksportową. Kolejne  bezpośrednie zawinięcia do Gdyni, obok już istniejących połączeń do Ameryki Północnej oraz Indii, otwierają nowe perspektywy rozwoju przewozów kontenerowych dla klientów w Polsce oraz rozszerzenie oferty intermodalnej na nowe rynki, w tym Ukrainę oraz inne kraje Europy Środkowej.

– Cieszymy się, że kolejna linia znalazła się na siatce połączeń kontenerowych Portu Gdynia. Podpisana w grudniu 2022 roku umowa z International Container Terminal Services, Inc. na dzierżawę gruntów, na których znajduje się BCT, na 30 lat zagwarantowała możliwość stabilnego i bezpiecznego rozwoju portu na wiele lat. Gratulujemy terminalowi BCT sukcesu i życzymy kolejnych – Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

Statek KURE o długości 318 metrów przywiózł do Gdyni w imporcie 1320 kontenerów a w podróż powrotną zabiera prawie 2000 kontenerów.  Kolejny statek serwisu SWAN bezpośrednio płynący z Dalekiego Wschodu MSC DOMNA X spodziewany jest w Gdyni 28 sierpnia.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe ZMPG-a SA

Previous

„To miejsce, z którego będziemy dumni”. Podpisano list intencyjny ws. budowy Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie

Next

Stary, Słoń i morze

Zobacz również