W Urzędzie Miejskim we Władysławowie podpisano list intencyjny dotyczący budowy Muzeum Żeglarstwa Polskiego. Jego sygnariuszami byli: Roman Kużel, burmistrz Władysławowa oraz dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Dokument stanowi formalne porozumienie, rozpoczynające proces planowania inwestycji. W uroczystości wzięli również udział prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marcin Horała, Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jedyne takie muzeum w Polsce

Celem powstania Muzeum Żeglarstwa Polskiego w Władysławowie jest zachowanie, upamiętnienie i promocja bogatej historii żeglarstwa w Polsce. – Muzeum da możliwość, szczególnie młodym osobom, poznania historii żeglarstwa, odkrywania fascynujących faktów dotyczących polskich żeglarzy oraz zrozumienia znaczenia morza w kulturze i rozwoju naszego kraju – wyjaśnia dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Ważnym aspektem będzie prezentacja muzealnych kolekcji i eksponatów. – Zaoferujemy zwiedzającym unikalne i interesujące wystawy, modele jachtów, mapy oraz archiwalia. Przestrzeń wypełnią między innymi legendarne polskie jachty: „Opty” Leonida Teligi, „Kumka IV” – najprawdopodobniej pierwszy w historii spawany jacht oraz „Dal”, na którym Polacy w latach 30. XX w. przepłynęli Atlantyk. Z pewnością do bezcennych eksponatów będzie można zaliczyć jacht „Mazurek”, na którym Krystyna Chojnowska-Liskiewicz podjęła się niezwykłego przedsięwzięcia – samotnej żeglugi dookoła świata – dodaje dr Robert Domżał. Dodatkowo muzeum pomieści setki artefaktów pozwalających zgłębiać bogactwo historii i kultury żeglarstwa polskiego.

Polskie żeglarstwo stanowi ogromną część polskiego dziedzictwa narodowego. To istotna dziedzina sportu, ale również element życia i wychowania oraz etosu żeglarskiego. Jestem przekonany, że będzie to miejsce wielowymiarowe, które idealnie wpisuje się w plan miasta, jakim jest budowa mariny jachtowej. Praktyka żeglarska zostanie połączona z pamięcią o dziedzictwie oraz opowieściami o polskich żeglarkach i żeglarzach. To miejsce, z którego będziemy dumni – mówi prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nowa atrakcja na mapie

Znajdujące się nad Morzem Bałtyckim Władysławowo jest miejscem o bogatej historii żeglarstwa i morskiej tradycji. Miasto ma silne związki z żeglugą i rybołówstwem, co czyni je odpowiednim miejscem dla lokalizacji nowego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Obiekt ma powstać na Szotlandzie – osiedlu Władysławowa położonym nad Zatoką Pucką. – Muzeum wzbogaci ofertę turystyczną naszego miasta, zwiększy jej różnorodność i atrakcyjność. Turystom da szansę zgłębienia wiedzy na temat dziedzictwa morskiego kraju. Inwestycja wpłynie pozytywnie na gospodarkę Władysławowa. Zwiększony popyt na noclegi, restauracje, sklepy z pamiątkami i inne usługi turystyczne przyczyni się do rozwoju lokalnych przedsiębiorstw – zauważa Roman Kużel, burmistrz Władysławowa. Budynek posłuży również jako centrum spotkań i wsparcia społeczności związanych z morzem, w tym żeglarzy, rybaków, badaczy i miłośników żeglarstwa.

Krok po kroku do celu

Podpisanie listu intencyjnego dotyczącego budowy Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie stanowi pierwszy, symboliczny krok w długim procesie planowania i pozyskiwania środków finansowych na ten cel. W dalszej kolejności konieczne będzie wprowadzenie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, aby umożliwić przeznaczenie terenu na cele kulturalne i budowę obiektu. Jednym z postanowień porozumienia jest też podjęcie działań mających na celu przekazanie działki gminnej, przeznaczonej pod inwestycje, na rzecz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Realizacja projektu będzie wymagała również opracowania programu funkcjonalno-użytkowego. Ważnym etapem będzie ogłoszenie konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną. Będzie on skierowany do studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Planowanie i budowa Muzeum Żeglarstwa Polskiego będą wymagać współpracy z wieloma instytucjami, co z pewnością przełoży się na intensywną pracę trwającą przez kilka lat.

Tekst: materiały prasowe NMM

Zdjęcia: Paweł Jóźwiak

Previous

Wolontariusze pracują nad przywróceniem świetności jachtu generała Ryszarda Kuklińskiego

Next

Pierwsze bezpośrednie zawinięcie statku serwisu MSC SWAN do Portu Gdynia

Zobacz również