10 marca br. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku koncertował Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”. Okazją do tego występu było obchodzone tego roku powstanie chóru – 12-lecie podejmowania szantowych wyzwań scenicznych. Jak zawsze podczas koncertów tego chóru publiczność niemal całkowicie wypełniła widownię.

Prowadzący występ Jacek Jakubowski, serdecznie powitał przybyłych, aby chwilę później przystąpić do spełniania oczekiwań publiczności.

Koncert podzielono na dwie części – pierwsza – a cappella, a później również z wykorzystaniem instrumentów, aczkolwiek prowadzący tradycyjnie cały czas używał swojego akordeonu.

W trakcie koncertu pomysłodawca i założyciel, dyrygujący poczynaniami swoich podopiecznych Jacek Jakubowski otrzymał specjalny medal oraz dyplom przyznane w uznaniu dokonań przez Bractwo Wybrzeża Mesę Kaprów Polskich. Medal wręczył uznany żeglarz, eksplorator biegunów zimna kapitan Maciej Sodkiewicz wraz z delegacją Bractwa 🙂

Jak mówił lider Chóru, Jacek Jakubowski, znają się od wielu lat, wspólnie odbyli bardzo wiele rejsów na żaglowcu „Zawisza Czarny”. Od wielu też lat mieli do czynienia z muzyką szantową i morską, występując pod szyldami różnych zespołów propagujących ten rodzaj muzyki i śpiewania, a początki tych działań sięgają lat 80-tych (ubiegłego już wieku). Przypomniał też pokrótce wydarzenia, które zostawił za sobą Chór w ciągu tych minionych 12 lat, opowiedział o odbytych rejsach i wykonanych poza granicami kraju koncertach.

Trzeba dodać, że podczas koncertu najbardziej aktywnej publiczności zdarzały się zawroty głowy i małe kolizje z nabrzeżem :)

Chór ma w swoim dorobku wydane cztery płyty oraz, z okazji 10-lecia specjalnie przygotowany album, w którym i ja zaznaczyłem swój drobny foto-udział :) Oczywiście, jak zawsze atmosfera była bardzo dobra, a wszyscy przybyli opuszczali to miejsce po gromkich oklaskach i z minami świadczącymi o satysfakcji.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Doradztwo zawodowe i biznes – alians dla przyszłości gospodarki morskiej i morskiej energetyki wiatrowej

Next

Dzień Kobiet z „INSPIRĄ”

Zobacz również