23 stycznia 2024 r. o godzinie 12.00 w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. należącej do Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING S.A. odbyła się uroczystość położenia stępki pod budowę drugiego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego dla Polskiej Marynarki Wojennej.

Oznacza to zakończenie etapu obróbki prefabrykacji wstępnej kadłuba i rozpoczęcie montażu poszczególnych elementów statku w całość. Budowany okręt otrzyma nazwę ORP „Henryk Zygalski” – na cześć polskiego matematyka i kryptologa, który wraz z Marianem Rejewskim i Jerzym Różyckim złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

W 2022 roku szwedzka firma Saab Kockums AB podpisała umowę z Agencją Uzbrojenia na zaprojektowanie, budowę, dostawę i wsparcie logistyczne dwóch okrętów rozpoznania radio-elektronicznego dla Polskiej Marynarki Wojennej.

Na bazie powyższej umowy Remontowa Shipbuilding otrzymała zlecenie od Saab Kockums AB na budowę kompletnych platform wyposażonych w napęd i niektóre systemy. Okręty te przeznaczone są do pozyskiwania danych wywiadowczych w pełnym zakresie zadań Marynarki Wojennej.

Warto przypomnieć, że Remontowa Shipbuilding S.A. posiada udokumentowane doświadczenie w budowie okrętów rozpoznania radioelektronicznego. Zbudowane przez nią w latach 1975 i 1976 jednostki projektu 863: ORP „Nawigator” i ORP „Hydrograf” nadal są eksploatowane.

Aleksandra Tesmer

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Cięcie blach pod budowę ORP "Rybitwa" w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

Next

„Wolność solą znaczona” w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Zobacz również