18 kwietnia br., w siedzibie Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu mastermind, w ramach wspólnego projektu Inkubatora Starter i Stowarzyszenia Kobiet Branży Morskiej INSPIRA – Women Can Sea. Tym razem uczestniczki spotkania miały okazję zgłębić tematykę KOMUNIKACJI w biznesie okrętowym. Mastermind poprowadziły przedstawicielki firmy Damen Engineering z Gdańska – Paula Paczek (ekspertka zarządzania zasobami ludzkimi, trenerka kompetencji miękkich, HR Advisor) i Anna Koszałka (ekspertka branży morskiej, Lead Engineer Outfitting). To wyjątkowe spotkanie zgromadziło kobiety związane zawodowo z branżą morską, które pragnęły poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności komunikacyjne, szczególnie w kontekście w swojej pracy w obszarze branży morskiej.

Spotkanie było połączeniem teorii i praktyki z zakresu komunikacji w biznesie morskim. Podczas swojej prezentacji Paula Paczek skupiła się na umiejętnościach miękkich w komunikacji biznesowej oraz przybliżyła zagadnienie związane z typami osobowości w organizacji (model DISC). Każdy z nas bowiem reprezentuje odmienny typ osobowości (kolor), tj. analityczny (niebieski), dominujący (czerwony), stabilny (zielony) i wpływowy (żółty). Uczestniczki mastermind’u miały możliwość poznania, jakie typy osobowości reprezentują, które z nich są szczególnie dominujące i mają wpływ na nasze zachowania zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Każdy z nas posiada paletę osobowości i łączy w sobie różne kolory – dwa, trzy a nawet cztery. Ponadto, został szczegółowo scharakteryzowany każdy typ osobowości oraz kombinacje kolorów osobowości. Ta analiza pozwoliła zrozumieć, dlaczego lepiej porozumiewamy się z niektórymi osobami, a z innymi mniej. Identyfikacja typów osobowości w zespole umożliwia lepsze zrozumienie jego członków. Dopasowanie stylu komunikacji do różnych typów osobowości poprawia współpracę, a zrozumienie tych różnic ułatwia efektywne zarządzanie zespołem poprzez lepsze dostosowanie zadań. Każdy typ osobowości wnosi do organizacji unikatowe cechy i umiejętności, które mogą wzbogacić pracę zespołu i nadają dynamikę jego działaniom.

Anna Koszałka skoncentrowała się na twardych umiejętnościach komunikacji w biznesie okrętowym. Podkreśliła trudności związane z komunikacją w zespołach o różnorodnym składzie oraz wagę odpowiedniego doboru członków zespołów, zarówno pracowniczych, jak i projektowych, w organizacjach. W swojej prezentacji wykorzystała praktyczne przykłady sytuacji, z którymi codziennie styka się jako menedżerka. Ponadto, omówiła problematykę tzw. „trudnych typów osobowości” w organizacji. Zrozumienie kolorów osobowości współpracowników umożliwia bardziej efektywne budowanie relacji oraz skuteczną pracę zespołową. Uczestniczki mastermind’u wymieniły się swoją wiedzą i doświadczeniem w zarządzaniu zespołami ludzkimi podając przykładowe rozwiązania sytuacji konfliktowych oraz takich, które dezorganizują pracę w środowisku pracowniczym. Na menedżerkach i menedżerach spoczywa zadanie łagodzenia konfliktów, przydzielania zadań oraz organizowania pracy zespołu. Istotne jest, aby oceniać indywidualność i różnorodność pracowników, dostosowując nasze podejście i styl zarządzania do różnych potrzeb i preferencji.

Na zakończenie spotkania jego uczestniczki utworzyły kolorowy łańcuch, do którego każda z kobiet dodała swój element – ogniwo, symbolizujące to, co jest dla niej kluczowe w procesie komunikacji. Podczas mastermind’u uczestniczki miały także okazję podzielić się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami z pracy w sektorze gospodarki morskiej oraz nawiązać nowe relacje prywatno-biznesowe podczas wspólnych rozmów i networkingu.

Zapraszamy już wkrótce na kolejne inspirujące mastermind’y!

Tekst: Izabela Klonowska-Hincka

Zdjęcia: Cezary Spigarski

PS.

Dalej jako wyciszony obserwator. Wszystkie Panie traktowały moją obecność bez żenady, z uśmiechami. Hm zastanawiam się zatem jaki ze mnie kolor? Może emanuję kolorami tęczy…? (dop. red. CS)

Previous

XII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego

Next

Port Gdańsk zainaugurował kolejny sezon żeglugi wycieczkowej

Zobacz również