Był jednym z najwybitniejszych popularyzatorów żeglarstwa i zasłużonym działaczem Polskiego Związku Żeglarskiego. Tablica upamiętniająca Włodzimierza Głowackiego odsłonięta została w sobotę 29 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
Tradycyjnie organizowane w czerwcu w Gdyni Święto Morza jest okazją do upamiętniania żeglarzy w Alei Żeglarstwa Polskiego, położonej na falochronie południowym w Basenie Żeglarskim im. generała Mariusza Zaruskiego. Tegoroczna uroczystość miała dodatkowy wymiar, ponieważ w tym roku obchodzone jest stulecie założenia Polskiego Związku Żeglarskiego. Stąd decyzją Kapituły Alei Żeglarstwa Polskiego w sobotę 29 czerwca uhonorowany w niej został Włodzimierz Głowacki.
Urodził się on 5 września 1910 roku i całe życie związany był z żeglarstwem. W latach 30. pływał pod komendą generała Mariusza Zaruskiego i pracował jako dziennikarz w gdyńskim „Kurierze Morskim”, po wojnie był aktywnym działaczem Polskiego Związku Żeglarskiego, a po jego reaktywacji w 1957 roku został prezesem. Zasłynął jako niezrównany popularyzator żeglarstwa – założyciel i pierwszy redaktor naczelny miesięcznika „Żagle” oraz autor poczytnych książek ze „Wspaniałym światem żeglarstwa” na czele. Zmarł 28 sierpnia 1995 roku w Warszawie.
– Jak byłem dzieckiem wujek nad Jeziorkiem Czerniakowskim pokazywał mi jachty i wszystko tłumaczył – wspomina Krzysztof Choroś, rodzinnie związany z Włodzimierzem Głowackim. – Pływałem też z nim jachtem z Warszawy do Zakroczymia. Cały czas mówił o ludziach, o miłości, o wzajemnym szacunku oraz o żeglarstwie i morzu. Tak mi tę pasję wszczepił, że po maturze rozpocząłem naukę w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej.
Uroczystość odsłonięcia tablicy zgromadziła m.in. dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Krzysztofa Czopka, radną Gdyni i koordynatorkę Święta Morza , radną Miasta Gdyni Joannę Zielińską, prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasza Chamerę, prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego.
– Robiąc patent żeglarski uczyliśmy się z książki pana Głowackiego – opowiada Joanna Zielińska. – Później, chcąc dowiedzieć się więcej, czytało się jego książki o historii jachtingu. Bardzo się cieszę, że taki bohater został wybrany dla tej tablicy, bo jest on mi bliski poprzez swoją twórczość.
Tablicę odsłonili Joanna Zielińska, Tomasz Chamera, Bogusław Witkowski i Krzysztof Choroś. Następnie została ona poświęcona przez ojca Edwarda Pracza, duszpasterza Ludzi Morza. O odpowiednią oprawę uroczystości zadbał zaś niezrównany Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny.
– Co dla nas najważniejsze, w latach 1957-1960 Włodzimierz Głowacki był prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego – dodaje Bogusław Witkowski. – To były lata, kiedy PZŻ był reaktywowany ze zgliszcz oraz na powrót wracało się do jego tradycji i tożsamości. Jest to jego wielki wkład i za to mu serdecznie dziękuję w stulecie Polskiego Związku Żeglarskiego.
Organizatorem wydarzenia był Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami Miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna. Odbyło się ono pod patronatem honorowym marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i medialnym portalu Żeglarski.info. Odsłonięcie tablicy Włodzimierza Głowackiego było również częścią obchodów Święta Morza w Gdyni.
* * *
Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni oraz Ligi Morskiej i Rzecznej. Mieści się zaś na południowym falochronie gdyńskiego basenu żeglarskiego. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy, Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego, Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza, Czesława Marchaja, Henryka Fronczaka, Bolesława Romanowskiego, Andrzeja Rościszewskiego, Henryka Jaskuły, Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego, Ottona Weilanda, Tadeusza Ziółkowskiego, Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, Piotra Bigaja, Andrzeja Lutomskiego, Andrzeja Drapelli, Józefa Unruga i Włodzimierza Głowackiego.
Tekst: Jędrzej Szerle
Fot.: Tadeusz Lademann