30. maja br. miało miejsce podsumowanie projektu dotyczącego „Ochrony brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego” (o projekcie poczytaj tu – kliknij). Pierwsza część została zrealizowana na terenie Placówki Obwodu Ochrony Wybrzeża Rozewie we Władysławowie. Przygotowano pokaz sprzętu zakupionego w ramach projektu, ale zapewniono także wizytę na plaży, oczywiście w początkowym miejscu instalacji ostróg, niedaleko portu we Władysławowie, gdzie pracownicy Obwodu Ochrony Wybrzeża dzielili się swoją wiedzą w temacie projektu i jego realizacji. Nie było zatem konieczności spaceru po ponad 12 kilometrowym odcinku bronionej nowymi ostrogami plaży.

Na terenie placówki można było z bliska przyjrzeć się nowemu sprzętowi, w tym boi pomiarowej, a także porozmawiać o zakresie prac z Anną Stelmaszyk-Świerczyńską, z-cą Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Technicznych, reprezentującą inwestora oraz przepytać dr. Piotra Szmytkiewicza, z-cę Dyrektora Instytutu Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, reprezentującego wykonawcę monitoringu hydrodynamicznego. Rejestrowane dane pomiarowe i wyniki modelowania numerycznego udostępniane są w trybie on-line na stronie https://polskibrzeg.ibwpan.gda.pl/.

Jedną z atrakcji była też możliwość odbycia wspinaczki na rozewską latarnię morską, gdzie z góry można było zorientować się (niekoniecznie bardzo ostro i dokładnie, raczej w dalekim zarysie), które to części naszego wybrzeża mają swoją nową ochronę, i że jest to rzeczywiście niemały kawałek wybrzeża.

Druga część podsumowania projektu odbyła się w Jastrzębiej Górze w formule konferencji, podczas której prezentowano informacje związane z kosztami, możliwościami firm-wykonawców projektu oraz w ujęciu historycznym zjawiska zachodzące na przestrzeni lat na plażach Półwyspu Helskiego. Po przywitaniu przez dyrektor Annę Stelmaszyk-Świerczyńską, swoje podsumowujące wypowiedzi przekazywali: Robert Mokrzycki, Główny Inspektor Ochrony Wybrzeża, kierownik projektu, z Urzędu Morskiego w Gdyni; Łukasz Małkiewicz, Dyrektor Operacyjny ds. Hydrotechniki i Przemysław Hulewicz, kierownik budowy, obaj z PORR SA oraz dr Piotr Szmytkiewicz. Konferencję prowadziła rzecznik prasowa UMG Magdalena Kierzkowska. Przekazano również podziękowania Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, Wiesława Piotrzkowskiego dla wszystkich zaangażowanych w zakończoną sukcesem inwestycję pracowników Urzędu, Wykonawców oraz Instytucji współpracujących. Wtorkowe wydarzenie, któremu, jak na zamówienie, towarzyszyła piękna, prawie już letnia pogoda, przygotowali z dużym zaangażowaniem pracownicy Inspektoratu Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni.

Prezentacja – kliknij

Prezentacja – kliknij

Prezentacja – kliknij

Tekst, po uzgodnieniach, wymianie myśli i poglądów z Magdaleną Kierzkowską :) Cezary Spigarski (także zdjęcia)

Prezentacje pojawią się wkrótce :)

Więcej szczegółów dotyczących wykonawstwa inwestycji, prezentowaliśmy już w lutym br. – zajrzyj tu klikając :)

Previous

Nabrzeże Czeskie gotowe już w czerwcu!

Next

KOBED – I Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa

Zobacz również