Nasza największa i najstarsza firma pogłębiarska Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych w Gdańsku (w roku 2017 nieco bez echa minęło 70-lecie istnienia firmy), wzbogaciła się o nową jednostkę. W poczet floty PRCiP przyjęty został zbudowany w holenderskiej stoczni Damen wielozadaniowy holownik/pchacz o nazwie „Marcel”. Uroczystość chrztu statku, jak i jego polskiej bandery odbyła się 4 października 2019 roku.

Na wstępie uroczystości głos zabrał prezes PRCiP Zbigniew Barański. Powitał przybyłych gości i w kilku słowach przypomniał o inwestycjach ostatnich lat, m.in. o zbudowaniu nowej hali warsztatowej, o pracującej od 2013 roku pogłębiarce z koparką hydrauliczną podsiębierną „Kraken”, o kompletnych modernizacjach jednostek „Świdrak” i „Małż II”, ale też zapowiedział budowę nowej pogłębiarki mającej zastąpić wysłużonego „Inż. St. Łęgowskiego” . Podziękował też za bardzo dobrą współpracę dyrektor Banku Spółdzielczego w Gdyni, obecnej podczas uroczystości. Jak powiedział: „Przy współpracy tego banku udaje nam się ciągle utrzymywać na powierzchni i chcę powiedzieć – pływamy coraz lepiej” . Następnie do mikrofonu podszedł pełnomocnik zarządu ds. marketingu Piotr Hinc, zapraszając do działania najważniejszą tego dnia osobę – Matkę Chrzestną holownika „Marcel” – Annę Stelmaszyk-Świerczyńską, zastępcę dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

Anna Stelmaszyk-Świerczyńska: „Płyń po morzach i wodach śródlądowych, sław imię polskiego marynarza i hydrotechnika, przynoś sławę Rzeczypospolitej Polskiej, nadaję Ci imię Marcel” . I w tym momencie w ruch poszła siekierka, dokładnie wcześniej obejrzana i wyważona przez dyrektor Annę, i pierwszym, sprawnym cięciem zwolniła butelkę szampana, pięknie rozbijając ją o burtę jednostki

Chwilę później dokonał się jeszcze akt duchowego chrztu jednostki, po krótkim nabożeństwie przeprowadzonym przez duszpasterza ludzi morza ks. Edwarda Pracza, i zaraz jeszcze chrztu bandery, co bardzo ważne – polskiej bandery, i przekazanie jej załodze statku do umieszczenia na maszcie.

Pierwsza wizyta – przekazanie pamiątek kapitanowi statku oraz dokładna inspekcja jednostki

Na zakończenie jeszcze wspólne zdjęcie uczestników uroczystości wraz z pracownikami firmy. Na sam koniec również poczęstunek :)

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Przybycie jednostki do kraju wraz z bardzo szczegółowym opisem technicznym odnotował wcześniej PortalMorski.pl – kliknij tu

Previous

Otwarcie Magazynu Wysokiego Składowania w Centrum Logistycznym Portu Gdynia

Next

Jacek Noetzel zwycięzcą 68. Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej

Zobacz również